Dünyaca Ünlü Commerzbank 2019 Yıl Sonu Dolar/TL Tahminini Düşürdü

Almanya merkezli Commerzbank analistleri tarafından ülkemiz İstatistik Kurumunun (TÜİK) Bir gün evvel açıklama ettiği Kasım ayı enflasyonuna ve ülkemiz Cumhuriyet ortada Bankasının (TCMB) politikalarına ait tek bilgi notu paylaşıldı. Bilgi notunda, “Dünkü, umulandan dahada iyi gelen Kasım ayı enflasyon verisinin derhal peşinden TCMB politikalarına ve dolar/TL beklentimize ait tahminlerimizi revize ettik.” denildi.

ENFLASYON YÜZDE 15’E DÜŞECEK

ortada Bankasından artık tertemiz tek nema artırımının beklenmediği aktarılan notta, “Enflasyon, büyük olasılık 2019’un 2. çeyreği itibarıyla yüzde 15’e doğru istikbal ve TCMB büyük olasılık repo faizini 2019’un evvel çeyreğinden başlayarak kademeli olarak düşürecek.” ifadesi kullanıldı.

DOLAR 2019 nihayetinde 5,75 OLACAK

Dolar/TL kuruna ait tahminlerin de bulunduğu bilgi notunda “Merkez Bankası’nın faizleri aşırı düşürmeyeceği varsayımıyla, dolar/TL’nin dahada evvelki tahminimiz var olan 6,50 adina 2019 senesi nihayetinde 5,75 seviyesine ulaşacağını olasılık ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

LİRA ZAYIFLAYABİLİR

Bilgi notunda bununla birlikte, bütün yatırımcıların, yüzde 21 var olan var çekirdek enflasyon oranının Daha salt bilgilerine göre çok olduğu ve liradan gelen enflasyon geçiş baskısının Daha yüzde 40 düzeyinde bulunduğu bildirildi. Yalnızca kazanç politikasının doğru yönetimiyle, TCMB’nin ekonomiyi ve döviz kurunu yumuşatabileceği anlatilan bilgi notunda, ortada vadede, Türkiye’nin esas sorunlarının çözülmesinin dahada uzunca vakit alacağı ve liranın zayıflayabileceği görüşü paylaşıldı.

ENFLASYON KASIM’DA YÜZDE 1,44 DÜŞTÜ

ülkemiz İstatistik Kurumunun Bir gün evvel açıklama ettiği bilgilere göre, Tüketici ücret Endeksi (TÜFE) Kasım’da aylık bazda yüzde 1,44, vatan İçi Üretici ücret Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,53 düşüş gösterdi. senelik enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, vatan içi üretici fiyatlarında yüzde 38,54 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir