Patronuna Uykuda Yakalanan İşçinin İşe İade Talebi Reddedildi

İzmir’de tek atölyede çalışırken gece vardiyasında şirket aracında uyuyakaldığı gerekçesiyle iş sözleşmesi feshedilen işçinin işe art iade davası reddedildi.

Kemalpaşa ilçesindeki demir-döküm fabrikasında çalışan M.E, gece vardiyasında mesai saatlerinde araçta uyurken işverenine yakalandı.

İŞÇİ ŞİRKET ARACINDA UYUDUĞUNU onay ETTİ

M.E, şirket tarafından “Çalıştığınız süre zarfında iş arkadaşlarınızla yaşadığınız sözlü ve fiziki tartışmalar ve nihayet olarak da görev aldığınız gece vardiyasında uyurken yakalanmanız, bu vaziyeti yazılı savunmalarda da onay faktörüz sebepleriyle iş akışını bozduğunuz amaciyla iş sözleşmeniz feshedilmiştir.” yazısı iletilerek işten çıkartıldı.

İşsiz var olan M.E, iş sözleşmesinin haksız olarak 25 Eylül 2017’de feshedildiği gerekçesiyle işe art iade davası açtı.

MAHKEME DAVAYI REDDETTİ

Davanın görüldüğü İzmir 3. İş Mahkemesi, işçinin haklı gerekçeyle işten çıkartıldığına hükmederek davayı reddetti.

Davalı şirketin avukatı Ersin Gülsoy, yaptığı açıklamada, müvekkil şirketin gece gündüz vardiya usulü etkinlik gösteren demir döküm fabrikası olduğunu, davacı işçi M.E’nin de belli tek asama gece vardiyasında çalıştığını söyledi.

Gülsoy, M.E. ile alakalı dahada evvel de mesai saatlerinde uyuduğu ve görevinin başında olmadığına değin şikayetler bulunduğunu, işverenin tek gece güvenlik kamerasından iş yerini takip ettiğini belirtti.

“YAKLAŞIK iki SAATİ AŞKIN SÜRE UYUDUĞU ayrım EDİLİYOR”

İşçinin mesai başında olmadığını ayrım eden işverenin, Karşıyaka’daki evinden Kemalpaşa’ya gittiğini laf eden Gülsoy, şunları kaydetti:

“İş adina gittiğinde işçiyi imalat aşamasında bulamıyor. Sağı solu denetim ediyor, şirket arabasının içinde uyuduğunu görüyor. takriben iki saati aşkın süre uyuduğu ayrım ediliyor. Uyandırıyor, soruyor. İşçi, uyuyakaldığını onay ediyor. Savunmasını veriyor. İşçi ile alakalı dahada evvel de şikayetler geldiği amaciyla iş akdi feshediliyor.

İşçi, art iade davası açıyor. İşçi, mahkeme huzurunda uyuyakaldığını onay ediyor. Mahkeme de iş akışını aksattığı gerekçesiyle feshin olabilitesi çok nedene dayandığını, bu yüzden de işe art iade davasının reddine karar veriyor.”

ŞİRKETİN MADDİ KAYBININ OLDUĞU DİLE GETİRİLDİ

İşçinin atölye şefi olarak görev yaptığını ve mesai saatlerinde netlikle üretimde olması gerektiğine dikkati çeken Gülsoy, üretimde olmadığı halde müvekkil şirketin hatri sayilir büyüklükte manada Parasal kaybının oluştuğunu ifade etti.

Gülsoy, “Dosyadaki şahit anlatımları da işçinin takriben iki saattir ortada olmadığı, ‘Lavaboya gidiyorum.’ diyerek çıktığı ama iki saate yakın süre kendisinden havadis alınamadığı, dahada ardindan işverenin gelmesiyle uyuduğunun alana çıktığını dile getiriyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.