Avrupa Konseyi’nin selam durduğu ilçe: Karşıyaka

İzmir’de Karşıyaka Belediyesi ve Başkan Hüseyin mutluluk dolu Akpınar denildiğinde, benim aklıma evvel olarak ilçenin Avrupa Konseyi’nden ve Avrupa’nın çeşitli kurumlarından kazandığı beynelmilel mükafatlar gelir.

Mesela…

– “Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’’ yasamsal yarar ve Şehir Markası Ödülü (2018) / International Property Awards (Uluslararası Mimari Ödülü)

– 12 Yıldız Şehri Ödülü (2015, 2016, 2017, 2018) / Avrupa Konseyi mahalli ve Bölgesel Yönetimler Kongresi

– Avrupa Diploması Ödülü (2015) / Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi

 Avrupa Şeref Bayrağı (2017) / Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi

– 6. Faz sağlık Ödülü (2017) / hayat sağlık Örgütü

– Karşıyaka’nın Filizleri / Uygulanabilir Örnek Proje – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Küresel Dernekler Forumu (UROFUGAR) Ödülü

 

BUNLARI ne türlü KAZANIYOR

İyi iyi de..

Bunlar ve benzeyen mükafatlar neden Karşıyaka Belediyesi’ne veriliyor?

Avrupa Konseyi Niçin dört sene üst üstüne Karşıkaya Belediyesi’ni 12 Yıldız Şehir Ödülü’ne layık görüyor?

Tüm bu suallerin cevabı, üretilen yasamsal projelerde yatıyor.

Başkan Akpınar, çogunlukla eğitime, bilime, yasamsal adalete, kültüre, sanata, insan haklarına, çevreye, spora ve engellilere baz alinarak projeler geliştirdiğinden, Avrupa’nın da alakasını çekiyor ve ödüllerle destekleniyor. Bu destekler de elbette Başkan’a ve belediye çalışanlarına maneviyat veriyor, çalışma heveslerini arttırıyor.

Habertürk TV amaciyla yaptığımız sohbette, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin mutluluk dolu Akpınar, hemide ödüllü projelerini, ayni vakitte da 5 sene süresince yaptığı çalışmaları anlattı. Onlardan bazılarını burada size de aktarıyorum.

KARŞIYAKA’NIN FİLİZLERİ

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak ve dar gelirli ailelerin çocuklarına burs desteği sağlamak amaciyla başlattığı Karşıyaka’nın Filizleri Projesi’yle, dört senede 800 üniversite öğrencisine destek oldu ve misal alındı. Bu girişimle, kendisinin aralarında örgütlenen apartman sakinleri, esnaf, ticari taksi ve otobüs şoförleri, futbol hakemleri, sivil cemiyet kuruluşları, muhtarlar ve belediye çalışanları benzeri değişik kesimlerin katkılarıyla, öğrencilere aylık 300 Lira karşılıksız burs veriliyor.

EVRENSEL ÇOCUK MÜZESİ VE EĞİTİM KAMPÜSÜ

Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın da sayılı merkezlerinden biri olan Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü hizmete açıldı. Dev dinozor maketleri, hayvan replikaları, eğitim adaları ve sergi alanlarıyla hemide çocuklar ayni vakitte da ailelerin tertemiz çekim merkezi oldu. Müzede, tek senede 300 bin yurttaş ağırlandı.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ ODA ORKESTRASI

Türkiye’deki ilçe belediyeleri arasında tek ilke imzasini atarak, kadrolu sanatçılarla Oda Orkestrası kuruldu. Orkestra içerisinde düzen eden Masterclass Programları’nda, ehil sanatçılar tertemiz yeteneklere eğitimler veriyor. 

ATATÜRK, ANNESİ VE anne adayi HAKLARI ANITI

Karşıyaka’nın simgesi olan Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı ile Anayasa Meydanı’nı baştan sona yenilendi. vaktin güç koşullarına yenilen simge anıt, 41.7 metreye yükseltildi. Meydanın büyüklüğü 15 bin metrekareye çıkarıldı. 

ATIK GETİRME MERKEZİ VE ÇÖP tasima İSTASYONU

İzmir’in evvel 1. derslik Atık Getirme Merkezi ve Çöp tasima İstasyonu’nu hizmete geçirildi. Türkiye çapında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı ilk merkezlerinden biri var olan tesiste, 13 ayrı türde atık toplanarak art dönüşüme kazandırılıyor. 

BİN ÖĞRENCİYE BURS İMKANI

Karşıyaka Belediyesi her sene vasati bin ilköğretim ve lise öğrencisine karşılıksız burs veriyor. Köy Enstitülerinin kurucularından İsmail Hakkı Tonguç’un İsiminin verildiği Gençlik Eğitim Merkezi’nde, senede iki bin öğrenciye fiyatsız eğitim desteği sağlanıyor. İhtiyaç var olan mektep binalarının bakımı yapılıp, eksikleri gideriliyor.

BİR ÇOCUK, BİN GÜLÜŞ

‘Bir Çocuk Bin Gülüş Projesi’ ile Türkiye’nin dört tek yanındaki ihtiyaci var olan çocukların yüzü güldürülüyor. Hayırseverlerin katkılarıyla, 8 aylık süreçte 70 değişik ildeki 30 bin çocuğa mont, bot ve eğitim seti benzeri çeşitli gereksinim malzemeleri ulaştırıldı, bebek odaları yenilendi.

KISA SÜRELİ ENGELLİ DİNLENME MERKEZİ

Hem Özürlü sahislarin ayni vakitte da ailelerinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla Kısa Süreli Özürlü Dinlenme Merkezi inşa edildi. Engelli yakınlarını merkeze bırakan aileler, hergün işlerini rahatça görebiliyorlar.

EVLERE SAĞLIK HİZMETİ

Evde sağlık Destek Merkezi ile haneden çıkamayacak vaziyette olan, ihtiyaç sahibi, Özürlü ve ihtiyar hastalar amaciyla sağlık hizmetleri hanelere taşınıyor.

KADIN, ROMAN, GIDA KOOPERATİFİ 

Kadınları üretime teşvik etmek için ‘Üretici Kadın Kooperatifi’ kuruldu.

Roman vatandaşlara istihdam imkanı yaratmak amacıyla, Türkiye’de evvel kez Roman Kooperatifi oluşturuldu. 

Üretici ve tüketiciyi aracısız olarak buluşturmak adına, ‘Kent Koop besin Market’ projesi yasama geçirildi. 

VATAN SİZE AİLENİZ BİZE EMANET

Silah altındaki askerlere, vatandaşların katkıları ile oluşturulan maneviyat paketleri ve çocukların yazdıkları mektuplar gönderiliyor, ailelerine de Parasal ve içsel destek olunuyor.

KÜLTÜR VE zanaat ETKİNLİKLERİ 

Liselerarası Müzik Yarışması, Caz Festivali, Tiyatro Günleri, Türkü Günleri, Park Konserleri, Ayın Konuğu Söyleşileri, Attila İlhan Şiir Ödülü gibi organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Karşıyaka yazın Ödüller başlatıldı. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu ile her sene vasati 30 bin kişiye tiyatro gösterisi sunuluyor. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin mutluluk dolu Akpınar’ın gerçekleştirdiği mühim projelerden bazıları bunlar… tabiki dahada Bir hayli yapılan iş var. Kentsel dönüşümden ağaçlandırmalara, çevre hizmetlerinden restorasyonlara dek ağırbaşlı çalışmalar gerçekleştirildi. Ve istikbal amaciyla dahada Bir hayli planı olduğunu biliyorum. Umarım, Karşıyaka’nın bu kuvvetli ve bol ödüllü varlığı tek sonraki dönemlerde de aynen ayni ritimde devam eder.

***

ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA ÖDÜLLERLE DESTEK VERİLİYOR

Karşıyaka Belediyesi ve Başkan Hüseyin mutluluk dolu Akpınar, nihayet 5 senelik dönemde Bir hayli ödülün sahibi oldu. Onlardan bazıları şöyle:

 → En Başarılı Belediye Başkanı – kent ve mahalli Yönetimler Stratejik Araştırmalar Merkezi

 → Cumhuriyet Üstün Hizmet Ödülü – Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şubesi

 → iş Hizmet Ödülü – İzmir Efes Rotary Kulübü

 → iş Hizmet Ödülü – Karşıyaka Rotary Kulübü

 → şehre Katkı Ödülü – tertemiz Arayışlar Girişimi Platformu Derneği

 → sene En Başarılı Belediye Başkanı – İzmir ulusal Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Esnaf Odası

 → Çocuk arkadaşı reis Ödülü – Aktivist Sanatçılar Birliği

 → Spora Katkı Ödülü – Basketbol Adamları Derneği

 → Sanata Destek Ödülü – Direklerarası seyirci Ödülleri

 → Kadir Has Üniversitesi ve ülkemiz müessesesel yasamsal mesuliyet Derneği

 → İzmir kent Konseyleri Birliği, Karşıyaka Rotary İzmir Sanayici ve İş Adamları Derneği’nden ‘En İyi yasamsal mesuliyet Projesi’ ödülleri

 → etkin Şehir Ödülü (2015) / TAFISA (Uluslararası her biri İçin Spor Federasyonu)

 → global Çocuk Müzesi ve Eğitim Merkezi, milletçe Kullanım Alanı Ödülü (2018)

 → etkin Şehir seçici kurul Özel Ödülü (2016) / sıhhatli şehirler Birliği

 → doğa arkadaşı Şehir Ödülü (2017) / Yaşayan Şehirler Platformu ve Dokuz Eylül Üniversitesi

 → Tanıtım ve En İyi Stant Ödülü (2017) / Yaşayan Şehirler Platformu ve Dokuz Eylül Üniversitesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.