Aile hekimlerinin ücretleri ne olacak?

Türkiye’de 25 bin 198 aile hekimi bulunuyor. Aile hekimlerinin 2017 seneninde yaptıkları denetim sayısı ise 235 milyon 135 bin 618.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; süreçle alakalı bilgi veren Ankara Aile Hekimleri Derneği yönetim heyeti Üyesi ve Daha önceki Başkanı Akif buyruğa Eker, aile hekimlerinin mali olarak desteklenmemesinin, aile hekimliği uygulamasının kalitesini zora soktuğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “2005 seneninde Aile Hekimliği kaptan Uygulaması başladığında hastaların 0’u 1. basamak, p ‘i hastanelere başvuruyordu. Aile Hekimliği uygulaması ile amaçlardan tek tanesi de bu oranları tersine çevirmekti. ama 13 sene ardindan gelinen noktada 1. basamağa müracaat oranı yüzde 32, hastanelere ise yüzde 68 Başka bir deyişle başa döndük. Bu da demek oluyor ki aile hekimliği desteklenmiyor.”

Eker, sürdürülebilir tek birinci basamak sağlık hizmet sunumu amaciyla maliyet iyileştirilmeden ve aile hekimliği uygulamaları desteklenmeden bu oranların tersine dönmesinin güç olduğunu vurguladı.

“SON 6 YILDA ÜCRETLERİ ERİYEN tek iş GRUBUYUZ”

Aile hekimleri ücretleriyle alakalı çarpıcı tek İzah yapan Eker, “Son 6 senede ücretleri eriyen ve belki de geriye giden tek iş grubuyuz bu da bize üzüntü veriyor” dedi.

25 bin 198 aile hekiminin bu sözleşme ile yatıp kalktığına dikkat çeken Eker, “Uygulamanın başladığı evvel senelerde her tek aile hekimi döviz kuru bazında takriben 3.500 $ ücret alırken, gelmiş olduğumuz nokta da ücretlerimiz vasati 1.500 $ seviyesine düşmüştür. Aile hekimleri kayıtlı kişiler üzerinden ücretlendirilmektedir. 5 sene evvel 4.000 vasati kayıtlı kişi sayısı şimdiler de 3.000’lere civarindan düşmüş bu da ağırbaşlı tek istikbal azalmasına neden vermektedir. Dolayısıyla artış oranı görevli aylık zammından değişik tek katsayı ile şekilde hesaplanmalıdır” diye konuştu.

Aile hekimliklerindeki işletim giderleri amaciyla harcanan cari gider ödemelerine yapılan artışların, enflasyondaki artışların oldukça gerisinde kalması hasebiyle harcama kalemlerindeki artışların da ağırbaşlı mesele olduğuna vurgu yapıldı. Bu vaziyeti örnekle laf eden Eker, “ASM’de çalıştırılan çalisan giderleri nihayet 6 senede yüzde 243 artarken cari gider ödemeleri nihayet üç senede yüzde 62,52 artmıştır” dedi.

BU SÖZLEŞME İLE KRONİK rahatsizlik TAKİBİ PERFORMANSA DAHİL OLACAK

Aile hekimleri gebe, bebek, 15-49 ıslak kadın izlem, bağışıklama (aşı) benzeri tedavileri net adina getirdiği vakit ücretlerini tam alıyor. Aylık olarak verilen performans hedefler tutturulamadığı halde ücretlerimiz kesiliyor. Bu durum Yalnızca sağlık çalışanının sorumluluğunda yürüdüğü amaciyla hekim, hemşire ne civarindan çaba gösterse de kimi aksamalar mevzubahis olabiliyor. Bu performansa elbet işlemlere şimdide artık diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, obezite ve üç kanser türü de eklenecek.

Eker, “Yıllardır kronik hastalık ve kanser taramaları amaciyla bizlere bunun müspet performans olacağı denildi ama görüyoruz ki aslında bu uygulama da negatif tek performans. Başka bir deyişle yurttaş sorumluluğu olmadan tertemiz tek iş yükü ve ücretlerimizde tertemiz kayıplar laf konusu” diye konuştu.

Aylık hedefler her aile hekimi amaciyla farklık gösteriyor. Kronik hastalıkların taramaları esasen savunucu hekimlik kapsamında bakıldığında aile hekimlerinin sorumluluğunda yürümesi koşul olan tek protokol. ama takip ve rehabilitasyon ise 2. ve 3. basamak ile ağırbaşlı tek koordinasyon ve entegrasyon gerektiriyor.

Eker, “Eğer müracaat eden hastalar üzerinden tek performans işlemi tesis edilirse ve koordinasyon sağlanırsa aile hekimleri olarak anne bebek sıhhati hizmetlerinden ardindan bu alanda da tek muvaffakiyet öyküsü yazabiliriz. Bunun amaciyla aile hekimleri üzerindeki iş yükü azaltılarak neden fiziki manada gerekse de uygulama mananında desteklenirse bu vaziyetten başta vatandaşlarımız, dahada ardindan insan odaklı çalışan bizler ama en çok da maliyet etkinliğini sağlayacağımız amaciyla sağlık sistemimiz yarar görür” diye ekledi.

 

AİLE HEKİMLERİNE “TARAMA” SORUNU

Aile hekimleri bu uygulamada kendilerine kayıtlı riziko grubundaki kişileri anlatilan alanlar da tarayacaklar. Her aile hekimine kayıtlı kişi sayısı değiştiği amaciyla taranacak kişi sayısı da aile hekimine göre farklık gösterecek. Bunun da kayıtlı nüfusu çok var olan aile hekimleri amaciyla tertemiz tek mesele oluşturması öngörülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir