Bakan Akar’dan Fırat’ın doğusuna operasyon açıklaması

Milli müdafaa Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile birlikte Suriye hududunda görevli birliklerin komutanlarıyla tek araya geldi. Denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere 20. Zırhlı Tugay Komutanlığına geçen Akar, birlik komutanlarını kutlama etti. Akar, “Bu işin içinde Sahiden kahramanlık ve fedakarlık var. Kısa tek müddette oldukça mühim işler başarıldı. Bundan ardindan da çalışmalarımızı aynı azim ve kararlılıkla sürdürmeye ayni ritimde devam edeceğiz. bu konuyla alakali kararlıyız. bu konuyla alakali hükümet kararını vermiş durumda. Dolayısıyla bu karar doğrultusunda bizler de Silahlı Kuvvetler olarak bize düşen görevleri en iyi şekilde adina getirmeye çalışacağız. Bununla alakalı çalışmalarımız her seviyede yoğun tek şekilde ayni ritimde devam etmekte. bu konuyla alakali planlarımız, çalışmalarımız tamamlandı, belli tek yere civarindan geldi. dahada ardindan gelişmelere göre de tedbirlerimiz neyse o tedbirlerimizi alıp uygulamaya ayni ritimde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelenin en nihayet yasadisi tesirsiz vaziyete getirilinceye civarindan ayni ritimde devam edeceğini kaydeden Akar, Türkiye’nin güneyinde yasadisi koridoru oluşturulmasına Katiyen müsaade edilmeyeceğini, bu konuyla alakali nihayet derece kararlı olunduğunu söyledi. Akar, “Bizim dileğimiz allahın izniyle pkk terör belasını bitirmek. Ülkemizde veyahut sınırlarımız ötesinde Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde, nerede olursa olsun teröre nihayet saglamak amaciyla T.C. devleti nihayet derece kararlı. bu konuyla alakali hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“Türkiye olarak, TSK olarak dogruluk ve hukukumuzu korumak, egemenlik ve bağımsızlığımıza karşı girişilen hareketleri yok etmek amaciyla her biçimde teşebbüste bulunuyoruz. bu konuyla alakali hemide masada varız, hemide arazide, sahada varız. Bugüne civarindan bu işleri çok başarılı tek şekilde yürüten Mehmetçiğin bundan ardindan da kendisine verilen görevi en işi şekilde yapacağından hiçbir şüphemiz yok, kimsenin de şüphesi olmasın” diyen Akar, Münbiç ve Fırat’ın doğusuna işaret etti. bakanimiz Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bununla alakalı mühim hazırlıklar, planlamalar yapıldı. Bu hazırlıklarımız yoğun tek şekilde ayni ritimde devam ediyor. Yeri ve vakiti geldiğinde, dahada evvelki operasyonlara eş şekilde buradaki teröristler de kazdıkları çukurlara, hendeklere gömülecektir. bu konuyla alakali çalışmalarımız azim ve kararlılıkla sürmektedir.”

“Tek hedefimiz teröristlerdir”

Akar, “Bizim yaptığımız operasyonların hedefinde Yalnızca ve Yalnızca teröristler var. pkk terör örgütü DEAŞ, Müslümanların temsilcisi olmadığı benzeri teröristler de Başka bir deyişle PKK/YPG, Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir. Bizim Kürt kardeşlerimizle, Suriye’deki Arap kardeşlerimizle, Türkmenlerle ve başka etnik ve dini gruplarla hiçbir sorunumuz yok. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir, DEAŞ’tır, PKK/YPG’dir. Asırlardan beri ekmeğimizi, tarihimizi, coğrafyamızı, kültürümüzü paylaştığımız, et ve tırnak benzeri olduğumuz Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuzun olmadığını  us sahibi var olan her biri biliyor. Dolayısıyla bizim hedefimizin de yasadisi olduğunu herkesin bilmesi lazım. bu konuyla alakali hiçbir provokasyona, uydurma, zorlama yoruma neden kalmaksızın bu gerçeğin de her biri tarafından görülmesi gerekiyor” dedi.

Suriye’nin kuzeyinde Münbiç ve Fırat’ın doğusunda teröristlerce kazılan çukurlara dikkat çeken Akar, “Ne yaparlarsa yapsınlar teröristlerin rastgele tek kurtuluş şansı yok. Bunları netlikle oradan defedeceğiz. Bunu teröristlerin elebaşları anlamış bulunuyor. Beklentimiz bunların altındakilerin de bu hususu anlamaları ve tek vakit evvel silahlarını bırakıp adalete teslim olmaları, hanelerine dönmeleri.  ters halde bunların hiçbir kurtuluşunun olmadığını defaatle söyledik, söylemeye ayni ritimde devam edeceğiz. Yeri ve vakiti geldiğinde bunlar İhtiyaç duyulan karşılığı bulacaklardır” izahını yaptı.

İlker Turak

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir