İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Her anne, baba bu aplikasyonu mutlaka indirsin

Uyuşturucu ile mücadelede ‘uyuma’ adli tek uygulamanın geliştirildiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu anne civarindan 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve iki bin 405 ihbar yapıldı. Lütfen her anne bu aplikasyonu netlikle telefonlarına indirsin” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile alakalı vaziyetleri kolaylıkla bildirebilmeleri amaciyla ‘Uyuma’ adli tek aplikasyon yaptık. Şu anne civarindan 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve iki bin 405 ihbar yapıldı. Lütfen her anne bu aplikasyonu netlikle telefonlarına indirsin” dedi.

Radyo ve tv Gazetecileri Derneği (RTGD) tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının desteğiyle düzen eden “Sporla Kal Güvende Kal Projesi”nin üçüncü buluşması, Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, programda yaptığı konuşmada uyuşturucuyla mücadeleyi 2019’da çok dahada üst noktaya taşımanın ehemmiyetini vurgulayarak, “Tedbir aldık, netice aldık ama uyuşturucu mevzusu boş bırakmaya gelmez” dedi.

Dünyadaki uyuşturucu arzında hatri sayilir büyüklükte artış olduğuna işaret eden Soylu, uyuşturucunun coğrafi konumu itibarıyla ülkemiz üzerinden doğu ve batı arasında tasima edildiğini anlattı. 2018 Avrupa Uyuşturucu Raporu’na göre Avrupa Birliği acele ikaz sistemine dahil sentetik uyuşturucu madde tipi sayısının 670 olduğunu belirten Soylu, bunların yüzde 70’inin nihayet 5 sene içinde listeye dahil edildiğini bildirdi.

“‘UYUMA İSİMLİ BİR APLİKASYON YAPTIK”

“Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile alakalı vaziyetleri kolaylıkla bildirebilmeleri amaciyla ‘Uyuma’ adli tek aplikasyon yaptık” diyen Soylu, “Şu anne civarindan 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve iki bin 405 ihbar yapıldı. Daha bu tek başlangıç ama sayı hali hazırda çok az. Lütfen her anne bu aplikasyonu netlikle telefonlarına indirsin. Bildirdiği andan bu yana çok kısa süre içinde güvenlik görevlilerimiz olay yerinde olmaktadır. Gördüğü kuşkulu vaziyetleri netlikle bu uygulama üzerinden bize bildirsin” açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu, “Narko-rehber” ve “Narko-tır” benzeri projelerle mühim eğitim faaliyetleri yürüttüklerini de hatırlattı.

“UYUŞTURUCU ile alakalı HEPİMİZİN PANİK HALİNDE OLMASI LAZIM”

Uyuşturucu terörüyle karşı karşıya olunduğunu ve bunun için karşı topyekun mücadeleyi alana koyduklarını kaydeden bakanimiz Soylu, şöyle konuştu: “Uyuşturucu ile alakalı her birimizin panik seklinde olması lazım. Narkolog Projesi alana koyduk. nihayet 6 ayda 7 bine yakın uyuşturucu kullanan insanla surat yüze anket gerçekleştirdik. Ne yazık ki uyuşturucunun kullanım alanları sıralamasında evvel sırayı yüzde 40,7 ile insanların kendisinin haneleri alıyor. İkinci yer yüzde 24,6 ile metruk binalar.”
Gençlere de ikazlarda bulunan Soylu, “En kıymetlimiz sizlersiniz. Onun amaciyla toy nüfusumuzu bizim tek avantajımız değil, bu melanetlerle karşı karşıya bırakıp dezavantajımız haline getirmeye sizler de fırsat vermeyin” şeklinde konuştu.

İHA/AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir