1.1 milyon öğrenci okulu bıraktı

Geçim sıkıntısı hasebiyle 5 senede tek milyon 155 bin üniversite öğrencisi okulu bırakmak zorunda kaldı.

Yoksul vatandaşlar destek ve hibelerle ayakta durmaya çalışırken, yükselen geçim sıkıntısı sebebinden nihayet 5 senede 1.1 milyon üniversite talebesinin okulunu bırakmak zorunda kaldığı alana çıktı. Üstelik resmi veriler üniversiteden kopan öğrenci sayısının her geçen sene dahada da arttığını gösteriyor.

CHP İzmir mebus Ednan Arslan, nihayet senelerde üniversite öğrenimlerini yarıda bırakarak iş hayatına atılmak zorunda var olan öğrencilerin sayısını alana çıkarmak amaciyla iki ayrı bakanlıktan bilgi isteginde bulundu. Arslan bu amaçla ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) okullardan kaydını sildiren öğrenci sayısını, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan da hükümet yurtlarına yerleştirilemeyen öğrenci sayısını istedi. Gelen yanıtlara göre Yalnızca geçen yıl, müracaat yapmasına karşın 40 bin öğrenci hükümet yurdunda yer bulamadı. Dolayısıyla bu öğrenciler ya pahalı hususi yurtlara gitmek veyahut ev kiralamak zorunda kaldı.

Ednan Arslan

Ednan Arslan

GEÇEN YIL SAYI YÜZDE 92.2 ARTTI

MEB’den gelen yanıtta ise nihayet 5 senede tek milyon 115 bin 530 öğrencinin hatri sayilir büyüklükte umutlarla kayıt yaptırdığı üniversitelerinden kaydını sildirdiği veyahut kaydını dondurduğu bilgisi geldi. Resmi bilgilere göre, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde 135 bin öğrenci üniversiteden koparken bu sayı süre gelen sonraki sene 161 bine, tek sonraki sene 197 bine, 2016-2017 döneminde de 212 bine çıktı. Ekonomide sıkıntıların dahada da arttığı en nihayet 2017-2018 döneminde ise üniversiteyi bırakan öğrenci sayısı tek evvelki seneye göre yüzde 92.2 benzeri fevkalade seviyede çogalarak 408 bini aştı.

Arslan, nihayet vakitte üniversite öğrencisi sayısının hızla artmasına karşın bütçeden ayrılan payın gittikçe düştüğüne de dikkat çekerken, “Ülke kaynakları saraylara, hususi uçaklara saltanata değil, eğitime harcanmalıdır” önerisinde bulundu.

egitim

Gençleri girdikleri girdaptan çıkarmak zorundayız

Ednan Arslan, alana çıkan tablonun işsizliğin, derinleşen yoksulluğun, insanların yaşadığı hatri sayilir büyüklükte çaresizliğin geldiği vahim boyutu gösterdiğini söyledi. Hiçbir ailenin çocuğunun eğitimini yarıda bırakmak istemeyeceğini, dişinden, tırnağından artırıp tekrar de çocuğunu okutmaya çalışacağını belirten Arslan, “Demek ki yurttaslar artık dişinden tırnağından artıramayacak vaziyete gelmiştir. Bu tabloyu bu iktidar yaratmıştır. Ülkemizin aydınlık geleceği var olan gençlerimizi bu girdaptan kurtarmak zorundayız” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir