CHP, ambalajlı suların araştırılmasını istedi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ağır metal içerdiği argüman edilen ambalajlı sularla alakalı araştırma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığı’na önerge verdi.

CHP’li Özgür Özel tarafından verilen önergede, ambalajlı suların izinlendirilmesi çalışmalarının İl sağlık Müdürlüklerince yürütülmesi, üretim desturu verilen bütün ambalajlı suların da sağlık Bakanlığı’nca denetlenmesi gerektiği kaydedildi. İlgili mevzuat gereği, senede en az 4 sefer İl sağlık Müdürlükleri, 1 kez de sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmesi koşul olan su imalat tesislerinde dolumu yapılarak piyasaya sunulan suların, aynı zamanda piyasa denetimlerinin gerçekleştirilmesinin de zorunlu olduğuna dikkat çekildi. Önergede, “Denetimlerde suyun yafta bilgileri, ambalajlar ve kapaklarının incelenmesi gerekmekte, incelenen ürünlerin mikrobiyolojik ve kimyasal analizleri yapılarak su niteliğinin ahenk gösteren olup olmadığının denetlenmesi zorunluluğu bulunmaktadır” denildi.

Özgür Özel, piyasada bulunan ruhsatlı ve ruhsatsız ambalajlı içme sularının incelenmesi, dolum yapılan su imalat tesislerinde milletçe sağlığını etkileyecek tek mesele olup olmadığının belirlenmesi, denetim faaliyetlerinde eksiklik bulunup bulunmadığı, meseleli içme sularının piyasaya sunulmasında hangi müesseselerin sorumluluklarının bulunduğunun açığa çıkarılmasının araştırılmasını istedi. Özel, bu gerekçelerle Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istek etti.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir