İçerdiği Yüksek Besin Değeriyle Kahramanmaraş Tarhanası Şifa Dağıtıyor

Kahramanmaraş’ta çoklukla ev hanımlarının yaptığı ve dövmenin pilav olarak pişirilip içerisine çeşitli baharatların atılması ile elde edilen aş dahada ardindan dinlenmeye bırakılıyor. asgari tek saatlik dinlenmenin derhal peşinden yoğurtla karıştırılıp, çiğ üzerinde kurutulan tarhana, yazın çerez, kışın ise çorba olarak tüketiliyor. İçerdiği besin değeriyle şifa kaynağı denilen tarhana özellikle kışın hastalıklardan müdafaa etmek amaciyla tüketiliyor.

ŞİFA KAYNAĞI OLARAK BİLİNİYOR

Kahramanmaraş’ın kültür ögeleri arasında bulunan Maraş Tarhanası sıcak ve soğuk ortamlarda da tesirini kaybetmiyor ve uzunca süre süresince muhafaza edilebiliyor. Tarhananın çorbası ise Kahramanmaraş’ta şifa kaynağı olarak biliniyor. özellikle kışın hastalıklardan müdafaa etmek amaciyla tüketilen tarhana çorbası içinde bulundurduğu çok besin değeri ile göze çarpıyor.

“GRİBE BİREBİRDİR”

Kahramanmaraş’ın yöresel tarhana çorbasını yapan mutfak şefi Ramazan Haylaz, yöresel buğday tarhanasının nasıl yapıldığını ve özelliklerini anlattı. Tarhananın dövmeden, katıklıdan ve yoğurttan yapıldığını belirten Haylaz, “Bu tarhana çorbası amaciyla tarhanamız ayrı yapılır. Yemeklik tarhanamız ayrı yapılır. Bizde bu erken yemeklik tarhana ile çorbamızı yaptık. Kahramanmaraş’ta kış aylarında çok sık seçenek edilen tek çorba türüdür. Yapımı ise çok kolaydır. Tarhanayı suda ıslattıktan ardindan kısık ateşte kaynatıyoruz. tek vakit karıştırdıktan ardindan blender ile karıştırıyoruz. Gayet şifa kaynağıdır. Antibiyotiktir. Özünde bulunan nane ve kekik, çorbanın içinde bulunan sarımsak, zeytinyağı ile kavrulan nane birleşince gribe birebirdir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir