İlçe Jandarma Komutanı 1 Ton Uyuşturucuyla Yakalandı, Uyuşturucu Rotası Deşifre Oldu

İl güvenlik Müdürlüğü Narkotik Suçlarla ugras Şubesi ekiplerinin tek ton skunk ele geçirdiği, aralarında tek binbaşının da bulunduğu 11 zanlıyı gözaltına aldığı operasyonun teferruatları alana çıktı.

6 AY TAKİP EDİLDİ

Anadolu ajansı muhabirinin, güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Avrupa’dan Türkiye’ye uyuşturucu getirileceği bilgilerine ulaşan İzmir güvenlik Müdürlüğü İstihbarat ve Narkotik Suçlarla ugras ekipleri, işi planlayan şüphelileri 6 ay takip etti. harekât amaciyla düğmeye basan zabita ekipleri, zanlıları adım adım izledi.

Deniz yoluyla Foça kazasina kazançlan uyuşturucu evvel kamyonete yüklenerek Aliağa’da bulunan iş adina dahada ardindan da tek tatil köyündeki villaya götürüldü. Uyuşturucunun tek bölümü sevkiyat amaciyla ticari araca aktarıldı.

1 TON UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

zabita ekipleri, tatil köyüne yerleşen uyuşturucu şebekesini drone ile izleyerek anbean takip etti. Uyuşturucunun buradan da başka adreslere derhal sevk edileceği istikametindeki hazırlık üstüne villaya harekât başlatıldı.

Operasyonda, aralarında tek binbaşının da bulunduğu 11 kuşkulu yakalandı. Villa ve ticari araçta takriben tek ton skunk ele geçirildi.

BİNBAŞI İZİNLİ GELMİŞ

Operasyonda Hakkari Çukurca İlçe zaptiye Komutanı binbaşı B.Ö. de gözaltına alındı. 2013 seneye civarindan Karşıyaka İlçe zaptiye Komutanlığı da yapan binbaşının çalıştığı yerden 26 Aralık’ta destur alarak İzmir’e geldiği ve o tarihten ardindan da uyuşturucunun sevkiyatı amaciyla tasarı yaptığı argüman edildi.

zaptiye komutanı binbaşının sevkiyat esnasında nüfuzunu kullanarak yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmeyi planladığı, bunun için karşılık da komisyon aldığı ileri sürüldü.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Savcılıktan yapılan izahta da, “C. Başsavcılığımızca yürütülenve gözaltına alınanlar arasında Çukurca kaza zaptiye Komutanı Binbaşının da olduğu harekât kapsamında bu erken itibariyle gözaltı sayısı 17’ye yükselmiş olup, nihayet yapılan arama işlemleri sonucundatoplam tek TON (1000 kg) civarı Skunk tabir edilen esrar maddesi, 500 gr (yarım kilo) likit halde esrar maddesi, 5 adet uzunca namlulu otomatik silah, silahlara ait 10 adet şarjör, tek adet 45 kalibre tabanca, silaha ait iki adet şarjör, 100 adet silah mermisi, iki adet pompalı tüfek ve tüfeklere ait 58 adet fişek ve 60 metre uzunluğunda halat bulunmuştur. Uyuşturucu maddeyi yurtdışından getirdiği için yabancı tebaalı tek şüphelinin aranmasına ayni ritimde devam edilmektedir” denildi.

YABANCI UYRUKLULAR HAMALLIK YAPMIŞ

harekât kapsamında 3’ü Suriye yurttaşı dört yabancı tebaalı da gözaltına alındı. Yabancı uyrukluların, emniyette verdikleri ifadelerinde, zanlılar tarafından hamal olarak kullanıldıklarını, yükleyip indirdikleri malzemenin uyuşturucu olduğunu bilmediklerini söyledikleri belirtildi.

Yabancı tebaalı tek zanlının ise verdiği ifadede, uyuşturucu satıcılarının kendilerine saatliğine 100 Lira vererek hamallık yaptırdığı bilgisi yer aldı.

MALLARI KONTROLE GELİNCE YAKALANMIŞ

Operasyonda evvel olarak zaptiye Komutanı Binbaşı B.Ö. ve TSK’dan istifa eden şuurlu çavuş M.Ç. ile A.Ç, T.K, S.Ç, M.F.Ç, Suriye yurttaşları A.M, H.A, A.A. ve İ.B. yakalandı.

Ekipler, adresinde var olmayan ve firari olarak aranan elebaşı Yasin Y’yi depo olarak kullanılan iş yerinin önünde beklemeye başladı. tek vakit ardindan malları denetim amaciyla gelen Yasin Y. de ekipler tarafından yakalanarak emniyete götürüldü.

Yasin Y’nin uyuşturucu ağının elemanlarının kaldığı tatil sitesinin sahibi olduğu, sıklıkla vatan dışına çıkarak uyuşturucu sevkiyatı amaciyla irtibatlar yaptığı ileri sürüldü.

İzmir polisinin yaptığı bu operasyonun, Avrupa ülkelerinde üretilen ve kıyı Ege’den İzmir’e ulaştırılan uyuşturucunun rotasını deşifre ettiği ve bu trafiği yöneten uyuşturucu şebekesine hatri sayilir büyüklükte tek vuruş olduğu kaydedildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İzmir’in Aliağa kazasinda 9 Ocak’ta düzen eden operasyonda, aralarında Hakkari Çukurca İlçe zaptiye Komutanı B.Ö’nün de bulunduğu 11 kuşkulu gözaltına alınmıştı. takriben tek ton uyuşturucu ele geçirilen operasyonda, 5 uzunca namlulu otomatik silah, tek tabanca, 100 silah mermisi, iki pompalı tüfek ve tüfeklere ait 58 fişek ele geçirilmişti.

Şüphelilerin vatan dışı irtibatlı olarak getirdikleri uyuşturucuyu, Ege Denizi kıyılarından İzmir’e derhal sevk etmeyi planladıkları argüman edilmişti.

zabita kamerasına yansıyan operasyon, medya mensuplarıyla paylaşılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir