İzmir ve Manisa’da sağanak yağış hayatı felç etti!

İzmir’de hafta içinde soğuk havanın derhal peşinden başlayan ve iki gündür sağanak şeklinde süre gelen yağışlar, kent genelinde tesirli oldu. Yağışlardan dolayı Bir hayli alanda kent sakinleri hatri sayilir büyüklükte güçlükler yaşadı. Aşırı yağıştan rögarlar taştı, yollar ve asagi geçitler su altında kaldı.

 

Çınarlı ile Halkapınar semtlerini birbirine bağlayan 2844 Sokak’taki Yunuslar asagi Geçidi yağmur hasebiyle ulaşıma kapandı. asagi geçidin kapandığını ayrım etmeyen tek sürücü, su birikintisinde var olan otomobilini bırakıp gitti. Bunun üstüne ekipler, asagi geçide araç geçişini iş makinesi ve şeritlerle kapattı, tek istikametten da su tahliye çalışması yaptı.

ARAÇLAR YOLLARDA KALDI, TRAFİK FELÇ OLDU

DHA’da bulunan habere göre Pınarbaşı Kemalpaşa Caddesi başta olmak üzere, cadde ve sokaklardaki su seviyesinin yükselmesi üstüne Bir hayli araç yollarda kaldı. bu yüzden uzunca araç kuyrukları oluştu, trafik nüzul oldu. Araçların sudan kurtarılması amaciyla çalışan çekiciler, ara ara yoksun kaldı. Karşıyaka Nebil Susup Sokak’ta ise çam ağacı park halindeki üç otomobilin üzerlerine devrilip, hasara neden oldu. Ağaç, itfaiye ekiplerince yoldan kaldırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve İZSU ekipleri de su tahliye çalışmalarını sürdürdü.

TREN SEFERİ DE İPTAL EDİLDİ

İzmir’in yanı sıra Manisa ve Akhisar’da da yağmur tesirini gösterdi. İzmir ve Manisa’da bağlantı yollarında sağanak yağış ağırbaşlı su birikintisine neden oldu. İstanbul-İzmir karayolunun iki şeridi su baskın suyu hasebiyle kapandı. İzmir-Eskişehir arasındaki şimendifer seferlerinin, Manisa ve İzmir’deki aşırı yağışlar hasebiyle durdurulduğu, seferlerin bu erken yapılamayacağı belirtildi. Alınan bu kararda Akhisar’daki aşırı yağışların da tesirli olduğu öğrenildi.

REKOR YAĞIŞ GÖRÜLDÜ

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzmir bütününe iki gün içinde rekor seviyede yağış düştü. bunun için göre, iki gün içinde metrekareye Buca’da 182, Kemalpaşa’da 197.2, Konak’ta 153.2, Narlıdere 150.9 kilogram yağmur yağdı. Yetkililer, yağışlı havanın bu erken akşama civarindan ayni ritimde devam edeceğini, yarın şehrin yağışsız tek vakit geçireceğini, ama istikbal hafta rüzgar yönünün değişmesiyle yağışların soğuk havayla birlikte döneceğini ifade etti.

BİR AYLIK YAĞMUR üç GÜNDE YAĞDI

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürü yumuşak Gültekin, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir’de nihayet üç gün içinde tesirli var olan sağanağın gece yarısına civarindan süreceğini belirtti.

İzmir’in nihayet üç gün içinde aldığı yağış miktarının, nihayet 30 senelik ocakta ayı ortalamasının üzerinde olduğu bilgisini veren Gültekin, “Son 30 senelik ocakta ayı yağış ortalaması 133 kilogram. Yalnızca üç gün içinde alınan yağış ise vasati 145 kilograma ulaştı. tek aylık yağıştan dahada fazlası üç gün içinde alındı.” dedi.

Latif Gültekin, sektör ve pazartesi günleri sema sıcaklığının azalacağını, salı gününden bu yana tekrar yağış beklediklerini de aktardı.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇALIŞMALARI

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı izahta ise nihayet üç gün içinde şehrin Bir hayli kisminda metrekareye 250 kilograma yakın yağış düştüğü kaydedildi.

Açıklamada, yağışların başladığı 9 ocakta gecesinden bu yana belediye ekiplerinin sahada olduğu, iki bin personelin 500 araçla aralıksız görev yaptığı bildirildi.

Çalışmalar kapsamında, heyelandan kapanan yollara ve taşan derelere müdahale edildiği, su çekme, devrilen ağaçları kaldırma, kar küreme, tuzlama ve mahsur var olan yurttaşları kurtarma çalışmaları gerçekleştirildiği belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir