Mircea Lucescu: “Karma maçlarıyla amaçladıklarımıza ulaştık”

A ulusal Futbol Takımı teknik patronu Mircea Lucescu, ülkemiz Futbol Federasyonunun (TFF) ev sahipliğinde düzen eden Spor Toto 1. Lig ve TFF 2. Lig karmalarının maçlarıyla hedeflenen neticeye ulaşıldığını, yakında eş etkinliklerin örgütlü edileceğini söyledi.

Rumen teknik adam, TFF’nin internet sitesinde bulunan açıklamasında, göreve başladığından bu yana Türk futbolunu hatri sayilir büyüklükte tek dikkatle etkin şekilde takip ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Geçmiş senelerde A ulusal Takım’a hatri sayilir büyüklükte hizmetleri olmuş futbolcuların yerlerini toy tek jenerasyona bırakma vakitinin geldiğini gördüm. Net tek tespit uygulamak gerekirse, deneyimli oyuncularımızın sakatlık başta olmak üzere çeşitli meseleler yaşamaları üstüne fiziki vaziyetleri hasebiyle kulüp-milli takım döngüsünü birlikte götürürken çok zorlanacaklarını anladım. Bu oyuncular amaciyla üzülsem de Türkiye’yi her hatri sayilir büyüklükte turnuvaya katılan tek takım haline getirebilmek amaciyla riziko alarak kadromuzu toy isimlerden kurmaya karar verdim. Bu sayede, ıslak ortalamamız 30’lardan 23,5’lara indi.”

Gençleştirme sürecinin sancılı olduğunu, Spor Toto Süper Lig’de ugras eden kulüplerin A takımlarında itinali olarak takim formasi giyen çok az sayıda 23 ıslak altı Türk futbolcu bulunduğunu aktaran Lucescu, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bu şartlar altında, asagi liglerde devamlı oynayan ve ıslak kriterine uyan futbolcular varsa bunların düzeylerini görmek istedik ve karma müsabakalarını örgütlü ettik. Karma maçlarının düzenlenmesindeki en mühim gerekçe, toy oyuncuların var performanslarını Yalnızca yaşıtlarının bulunduğu rekabetçi tek ortamda gözlemlemekti. ferdi yeteneklerinin yanında kolektif futbola var olan yatkınlıklarını incelemek de bizim amaciyla çok mühimdi. Karmalar amaciyla oyuncuları tespit ederken esas iki kriterimiz aldıkları süre ve potansiyelleri ile alakalı yapılan değerlendirmelerdi. Karma maçlarıyla amaçladıklarımıza ulaştık.”

Mircea Lucescu, geçen sene da aynı organizasyonu düzenlediklerini hatırlatarak, “Bu süreçte çok teknik patron ile müzakerem oldu. Çetin lig mücadelesi içinde baskı altında olduklarından dolayı toy oyuncuları deney olanaklarının sınırlı olduğunun farkındayım. Bu bakımdan bendeniz ve ekip arkadaşlarım, toy Türk futbolculara kendisi kendilerini göstermeleri ve onları takip ettiğimizin farkında olmaları amaciyla tek fırsat yaratmak istedik.” ifadelerini kullandı.

Karma mücadelelere 1. Lig’den 29, 2. Lig’den de 32 futbolcu çağrı ettiklerini aktaran Lucescu, “TFF’de ayrım kademelerde görevli var olan 34 değişik antrenörün Eylül-Aralık 2018 döneminde izlediği 191 resmi karşılaşmada Spor Toto 1. Lig’de 91, TFF 2. Lig’de ise 241 23 ıslak altı futbolcunun süre aldığını gördük. Bu isimler arasından, antrenörlerimizin yapmış olduğu koordinasyon ile Spor Toto 1. Lig’den 29, TFF 2. Lig’den ise 32 futbolcuyu karma maçlarına çağrı ettik. Sakatlık ve çeşitli mazeretleri hasebiyle 20’ye yakın futbolcuyu da karmalarda görme imkanı bulamadık.” değerlendirmesinde bulundu.

Karma maçlarında izlediği oyuncuları teknik manada iyi bulduğunu belirten deneyimli çalıştırıcı, “Futbolcularımızda yeteri civarindan potansiyelin var olduğunu gördüm. özellikle beni etkileyen 4-5 futbolcu oldu. Onları da Bir takım dokunuşlarla yakın gelecekte A ulusal Takım’da değerlendirebiliriz.” izahını yaptı.

“Memleketin tümüne odaklanmak gerekir”

Türkiye’nin hatri sayilir büyüklükte tek memleket olduğunu laf eden Mircea Lucescu, şunları kaydetti:

“Yetenek keşfi ve eğitimi amaciyla Yalnızca hatri sayilir büyüklükte merkezlere veyahut batı bölgelerine değil, memleketin tümüne odaklanmak gerekir. kabiliyet her yerden çıkabilir. Bu noktada Muhammed Salah ve Henrikh Mkhitaryan örneklerini verebiliriz. İlk keşfedildiklerinde hangi takımlarda oynuyorlardı? Bu tür kabiliyetleri eğitmeyi, onları nasıl yönlendireceğinizi ve örgütlü edeceğinizi bilmeniz gerekir. Antrenörlükteki 40 senelik tecrübelerim esnasında Bir hayli toy futbolcu ile çalıştım. Çoğu üst noktalara ulaştı. Şimdi bu deneyimi Türk ulusal Takımı’nın istikbal yedi senesine hizmet edecek oyuncuları bulup yükseltmek amaciyla kullanmak istiyorum.”

Lucescu, geçen sene düzen eden karma maçlarında evvel kez izlediği Zeki Çelik’i A ulusal Takım’a çağrı ettiğini anımsatarak, “Daha ardindan bu oyuncumuz Fransa’nın Lille takımına tasima oldu. derhal peşinden da hemide kulübünün ayni vakitte da A ulusal Takım’ın evvel 11’inin değişmez ismi haline geldi. Kendisine Fransa’ya gitmeden evvel Türkiye’deki hatri sayilir büyüklükte takımlardan öneri gelmemiş olması nihayet derece hayret uyandırıcı tek durum.” şeklinde görüş belirtti.

Geçen seneki etkinlikte yer alıp, sonrasında kariyeri ivme galip gelen tek futbolcunun Zeki Çelik olmadığını kaydeden Rumen teknik adam, “6 futbolcu evvel kez 20 ve 21 ıslak altı ulusal takımlarına çağrıldı. Spor Toto 1. Lig’den 4, TFF 2. Lig’den iki futbolcu, Spor Toto Süper Lig takımlarına tasima oldu. TFF 2. Lig’den ise 6 oyuncu tek üst lige tasima yaptı.” ifadelerini kullandı.

Karmalara seçilmenin neden oyuncular gerekse kulüpleri ve onlarla çalışan teknik adamlar amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek prestij kaynağı olduğunu belirten Lucescu, “Müsabaka takviminin elverdiği tek haftada, bu sefer de karma karşılaşmalarda bizde iyi izlenim bırakan oyuncular ile Süper Lig’de takip edilen 21 ıslak altı futbolcuların vaziyeti hazırda Ümit ulusal Takım’da takim formasi giyen isimlerle buluşacağı çok kısa tek hazırlık kampı yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle dahada evvel beynelmilel seviyede ugras etmiş isimlere karşı performanslarını test edebileceğiz.” izahını yaptı.

Mircea Lucescu, karma organizasyonu amaciyla imkan sağlayan TFF yönetimine, oyuncu tespiti ve harekât sürecinde görev alan antrenörlere, etkinliğin gerçekleştirilmesinde iş birliği yapan kulüp, teknik erkek ve futbolculara teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir