RTÜK, O Programlar İçin Düğmeye Bastı!

Radyo ve tv Üst heyeti (RTÜK), aile içi şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının sıklıkla bulunduğu kuşak programlarını mercek altına aldı.

ÇALIŞMA BAŞLATTI

Hafta içi gündüz kuşağında bulunan kadın programlarıyla, cinayet, şiddet, bebek kaçırma ve ensest münasebet benzeri konulara yer verilen programlarda nihayet vakitlerde yaşanan olaylar, tv izleyicisinde ağırbaşlı oranda rahatsızlık yarattı. Kuşak programları ile alakalı nihayet tek ayda RTÜK’e takriben bin seyirci şikayeti ulaştı. “Radyo ve Televizyonların kuruluş ve Yayın Hizmetleri ile alakalı Kanun” uyarınca kuşak programlarına ait raporlamalarını rutin olarak sürdüren ve dahada evvel alakalı yayınlara çeşitli müeyyideler uygulayan RTÜK, bu konuyla alakali toplumda beliren hassasiyeti de göz önüne alarak konuya ait ayrı tek çalışma başlattı.

4 İZLEYİCİDEN 3’Ü RAHATSIZ

RTÜK’ün “Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması-2018” bilgilerine göre de kuşak programları, izleyicinin en çok rahatsızlık duyduğunu dile getirdiği program türleri arasında yer alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 46,3’ü “sizi en çok rahatsız eden program türü hangisi” şeklindeki suale “kuşak programları” Cevabını verirken, bu programlardaki “genel ahlak ve aile yapısına aykırılık” yüzde 73,4 ile en çok tenkitlen öğe oldu.İzleyicilerin yüzde 48,3’ü “çocuk ve gençlere menfi misal oluşturduğu”, yüzde 39,4’ü “özel hayatın gizliliğine aykırılık teşkil ettiği”, yüzde 35,1’i “milli içsel değerlere aykırılık taşıdığı”, yüzde 17,8’i ise “ayrımcı ve kutuplaştırıcı olduğu” gerekçesiyle bu programlardan rahatsızlık duyduğunu ifade etti. RTÜK, vatandaşlardan gelen şikayetleri de göz önünde bulundurarak, 2018’in 9 aylık döneminde kuşak programlarına baz alinarak 10 müeyyide uygulamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir