Trump’ın INF’den Çekilme Karına Putin’den Yanıt: Bizde Çekileceğiz

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, ülkesinin ortada Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması’ndan çekilmesini, ” Rusya’nın uzunca vakittir süre gelen ihlallerine” bağlayarak Moskova’yı suçlamıştı. ABD’nin kararına reaksiyon gösteren Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin de çekileceğini duyurdu.

PUTİN: BİZDE ÇEKİLECEĞİZ

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, ülkesinin ortada Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması’ndan çekilmesini, ” Rusya’nın uzunca vakittir süre gelen ihlallerine” bağlayarak Moskova’yı suçlamıştı. Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin’den cevap geldi.

Putin, ABD’nin ortada Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması INF’yi çiğnediğini, ülkesinin de INF’den çekileceğini duyurdu.

Putin ayrıca, Dışişleri ve müdafaa Bakanlıklarına, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile silahsızlanma konuşmalarına başlamamalarını da söyledi.

TRUMP sözlü olmayan AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Trump, yaptığı yazılı İzah ile ABD’nin, INF Anlaşması’ndan çekilmesine açıklık getirerek, “Müttefiklerimize ve dışarıdaki birliklerimize direk tehdit teşkil eden roket sistemlerini saklıca geliştiren Rusya, çok uzunca vakittir ortada Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı ihlal etmekte ve bu durum cezasız kalıyordu.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD 6 AY İÇİNDE AYRILMIŞ OLACAK

ABD’nin, iki Şubat’tan bu yana INF Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini artık adina getirmeyeceğini belirten Trump, Rusya’nın yükümlülüklerini adina getirmemesi seklinde 6 aylık sürecin nihayetinde anlaşmadan Tamamiyle ayrılmış olacaklarını belirtti.

“RUSYA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMİYOR”

“Tüm NATO müttefiklerimiz bu konuyla alakali bizi desteklemektedir. Zira onlar, Rusya’nın ihlallerinin alana getirdiği tehdidi anlıyorlar.” ifadesini kullanan Trump, ABD’nin 30 senesi aşkın müddettir anlaşmaya uyduğunu, ama artık Rusya’nın sorumluluğunu adina getirmemesine katlanmayacaklarını kaydetti.

“TEMAS KURMAYA HAZIRIZ”

Nükleer silahların tesirli şekilde denetimi ile alakalı ilgili bütün ülkelerin üstüne düşen yükümlülüğü adina getirmesi gerektiğini belirten Trump, “Bu kriterleri adina getiren silah denetim müzakerelerini uygulamak üzere Rusya ile temas kurmaya hazırız. dahada da ehemmiyetlisi bu gerçekleşirse belki de tarihte evvel kez (Rusya ile) ekonomik, ticari, siyasi ve askeri seviyede müspet ilişkiler geliştirebiliriz. Bu, hemide Rusya ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ amaciyla fantastik, ayni vakitte da dünyanın kalanı amaciyla mükemmel tek şey olurdu.” görüşünü dile getirdi.

ORTA MENZİLLİ NÜKLEER KUVVETLER ANLAŞMASI NEDİR?

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği öncüsü Mihail Gorbaçov tarafından 1987 seneninde imza adan anlaşma, karadan havaya atılabilen ve 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında ortada menzilli nükleer füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

INF Anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 senesi aşkın müddettir Avrupa topraklarından ırak tutuyordu. Anlaşmanın anne amacı, doğu ve batı Almanya’daki kamplaşma döneminde Avrupa’da nükleer harp rizikonunu azaltmaya yönelikti. Nükleer harp tehdidini ortadan kaldırmayı hedef alan anlaşma kapsamında, dört senede takriben iki bin 700 roket imha edilmişti.

Anlaşmanın bozulması halinde, ABD’nin, NATO müttefiklerini zorlayacağı ve şubat ayından ardindan füzelerini tekrar Avrupa topraklarına konuşlandıracağı olasiligi üzerinde duruluyor.

Bu bağlamda, tertemiz roket yapımı vakit alacağından AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ cephaneliğindeki var ve karadan fırlatmaya dahada hızlı uyarlanabilecek ortada menzilli silahların kullanılacağı belirtiliyor.

ABD YÖNETİMİ RUSYA’YI, RUSYA YÖNETİMİ İSE ABD’Yİ SUÇLUYORDU

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetimi, NATO tarafından SSC-8 olarak adlandırılan Rusya’nın tertemiz ortada menzilli Novator 9M729 füzesinin anlaşmayı ihlal ettiğini ileri sürerken, Moskova idaresi de ABD’yi, Romanya ve Polonya’da Aegis roket müdafaa sistemi konuşlandırarak, INF Anlaşması’nı ihlal etmekle suçluyordu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir