Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Sorguya Alındı

ABD’li Özel görevli Savcı Robert Mueller’in, Rusya’nın 2016’daki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasına ait tahkikat kapsamında ak Saray Sözcüsü Sarah Sanders’i sorguladığı bildirildi.

Konuya ait AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ medyasına izahta bulunan Sanders, “Başkan (Donald Trump), yönetimdeki herkese yaptığı benzeri beni de hususi savcılıkla tam iş birliği yapmam ile alakalı teşvik etti. Onlarla, gönüllü olarak oturup görüşmekten hoşnut oldum.” ifadelerini kullandı.

Sanders, sorgulamaya ait ayrinti vermekten kaçındı.

TRUMP’IN KAMPANYA MENAJERİNE 19 YIL HAPİS İSTEMİ

Özel görevli Savcı Mueller ile çalışan başka savcılar, Trump’ın Daha önceki kampanya menajeri Paul Manafort ile alakalı asgari 19 sene mapus cezası istedi.

Başkanlık seçenek kampanyasında Ruslarla ilişkisi olduğu ve bu konuyla alakali yalan söylediği anlatilan Manafort, aynı zamanda vergi kaçırma ve evrakta sahteciliğin de dahil olduğu 8 isnattan suçlu bulunmuştu.

Savcılar, Manafort’un mevzubahis suçları 10 seneden çok tek müddettir defaatle işlediği ve ele geçirdiği milyonlarca doları AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ makamlarından gizlemek amaciyla karmaşık tasarı oluşturarak yasaları çiğnediğini belirtti.

RUSYA SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

ABD’nin en meşhur siyasi kampanya stratejistlerinden Stone’un, 1980’lerden bu yana değişik dönemlerde Trump’a Strateji danışmanlığı yaptığı biliniyor.

Rusya’nın siber hücum yoluyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla başlatılan ve Özel görevli Savcı Mueller’in sorumluluğunda yürütülen soruşturmada özellikle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın seçenek kampanyasında görev almış Bir takım kişilerin Ruslarla ilişkileri odak noktası olmuştu.

Rusya soruşturmasında şu anne civarindan Manafort’un yanı sıra yardımcısı Rick Gates, Daha önceki ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile kampanya vaktindeki dış politika danışmanlarından George Papadopoulos, savcı Mueller tarafından suçlandı.

Flynn ve Papadopoulos suçlamaları onay ederken Manafort ile Gates reddetmişti ama asama içinde Gates, hakkındaki suçlamaları onay etmiş, Manafort da iki suçlamayla alakalı savcıyla iş birliği yapmaya inandirma olmuştu.

reis Trump, tahkikat çerçevesinde suçlanan veyahut karar alan kişilerin eylemleri ile kendisi veyahut başkanlık seçimleri arasında rastgele tek bağ olduğu iddialarını reddediyor ve Rusya ile arasında rastgele tek saklı iş birliği olabileceği istikametindeki iddiaların onay edilemez olduğunu savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir