Alman Karakafa koyunlarının doğmamış kuzuları bile satılıyor

Bursa‘nın Yenişehir kazasinda dünyanın en iyi etçi ve damızlık küçükbaş hayvanları arasında gösterilen Alman Karakafa (Schwarzkopf) damızlık koyun bakanimiz üretici; taleplere yetişemezken, doğmamış kuzuları amaciyla dahi sıra veriyor.

Türkiye’nin hayvancılıkta mühim merkezlerinden birisi var olan Yenişehir’de damızlık Schwarzkopf çiftliğinde yetişen hayvanlar et verimini yüzde 30 arttırıyor.

‘DOĞMAMIŞ KUZULARA BİLE istek VAR’

Çiftlik sahibi Oktay Öztürk, “Dünyada etçil ve damızlık ırkı olarak Alman Karakafa (Schwarzkopf) koyunu en randımanlı hayvanlar arasında gösteriliyor. Biz de çiftliğimizde bu ırkı besliyoruz. Türkiye’nin Bir hayli şehrinden küçükbaş hayvan bakıcıları bizlerden damızlık koç ve kuzu istek ediyorlar. Bu hayvanın en hatri sayilir büyüklükte özelliklerinden biri etçil soy olmasıdır, melezleme çalışmalarından çıkan kuzularda et randımanını yüzde 30 civarında arttırıyor. tek başka özelliği ise başka türk mali soy kuzular 100 gün içinde 45 kiloya ulaşırken Alman Karakafa kuzuları 100 gün içinde 60 kilo civarına ulaşıyor. Çiftliğimizde bulunan hayvanların hepsi gebedir ve Türkiye’nin Bir hayli şehrine satışımız vardır. Doğmamış kuzulara dahi yoğun tek istek olduğu amaciyla şu anda isteklere, taleplere yetişemiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.