Cezayir’de yeni hükümet için ‘ordusuz’ diyalog önerisi

Yaklaşık 30 senedir Abdülaziz Buteflika’nın cumhurbaşkanlığında yönetilen Cezayir’de nihayet senelerde sağlık vaziyeti kötüye giden 82 yaşında olan Buteflika’nın tekrar aday olması, ordunun ise bu süreçteki müdahaleleri hasebiyle milletçe sokaklara dökülmüştü. Gösteriler ayni ritimde devam ederken, Buteflika’nın sağlık vaziyetini yalan neden ederek iki Nisan’da istifa etmesinin derhal peşinden tertemiz seçimlere civarindan ülkeyi yönetecek belli tek süre tek hükümet kurulmuştu.

Geçici hükümette cumhurbaşkanlığı görevine, Buteflika Hükümeti’nin Meclis Başkanı Abdelkader Bensalah 9 Nisan’da getirildi. Bensalah, cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanmak amaciyla ne siyasi otoritelerin ne de ordunun dahil edilmeyeceği tek diyalog çağrısında bulundu. belli tek süre Cumhurbaşkanı Bensalah Bir gün evvel yaptığı açıklamada, “Diyalog süreci, milletçe nezdinde güvenilir, bağımsız, tek parti üyeliği veyahut siyasi hırsları olmayan ulusal kişilikler tarafından; tam bağımsız ve şeffaf tek şekilde yürütülecek. Askeri kurumlar da dahil olmak üzere devlet, hiçbir bileşeni ile bu süreçte oyun almayacak, Yalnızca gözlemci olarak katılım sağlayacaktır” dedi.

“Gerçekçi olmayan gereksinimler”

Bensalah yaptığı açıklamalara, “Mevcut vaziyeti uzatacak ve ülkemizi tek belirsizlik ve istikrarsızlık kaynağı var olan anayasal boşluğa sürükleyecek, gerçekçi olmayan gereksinimleri tek kenara bırakmanın vakiti geldi” sözleriyle ayni ritimde devam ederken, uzlaşı isteginde bulundu. belli tek süre Cumhurbaşkanının konuşması görev süresinin 9 Temmuz’da bitmesinden derhal evvel gerçekleşti.

Cezayir’de seçimlere günler kalmasına karşın yeteri civarindan sayıda aday bulunmaması, seçimlerin gerçekleştirilmemesi benzeri tek olasiligi doğuruyor. bu yüzden Abdelkader Bensalah, rastgele tek tarih vermeden, tertemiz tek cumhurbaşkanın seçilene civarindan görev ve sorumluluklarını ayni ritimde devam ettireceğini açıkladı.
Geçici Cumhurbaşkanı Bensalah, evvel diyalog çağrısını 6 Haziran tarihinde gerçekleştirmişti. İlk çağrıda, bütün siyasilerin tek araya gelerek cumhurbaşkanlığı seçiminin örgütlü edilmesi amaciyla tek uzlaşmaya varmalarını istedi. ama bu çağrı ihtilaf hasebiyle reddedildi.

Birçok kişiye çağrı yapıldı

Her hafta düzen eden rejim karşıtı gösterilerin 20’ncisi bu Cumartesi bugünü Cezayir’in 57. Bağımsızlık Günü’nde gerçekleştirilecek. belli tek süre reis çağrısına ayni ritimde devam ederken, yüzlerce Cezayirli gösterici, gösterilere hatri sayilir büyüklükte tek katılım sağlanması amaciyla yurttaşlara çağrıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.