Erzincan’da anız yangını çıktı

İliç kazasi Bağıştaş mevkiinde Daha belirlenemeyen tek nedenle anız yangını çıktı. Rüzgârın tesiri dağılan yangına itfaiye ekipleri gelinceye civarindan vatandaşlar kazma, küreklerle müdahalede bulundu. Vatandaşların denetim altına aldığı yangın geniş alana dağılmadan önlendi. İlçeden Bağıştaş mevkiine mesafenin uzaklığı hasebiyle vatandaşların müdahalesinin derhal peşinden olay adina gelen itfaiye ekipleri soğutma çalışması yaptı.
Yangında takriben 15 dönüm alan zarar gördü.

Anız yangınları ve sebepleri nelerdir?
Buğday ve arpa benzeri tahıllar hasat edildikten ardindan tarlada geriye var olan köklü sap veyahut sürülmemiş tarlaya anız denilmektedir. Ayrı olarak hububat hasadı yapıldıktan ardindan tarla yüzeyinde anıza ek olarak biçerdöverin arkasında bıraktığı sap samandan oluşan namlularda bulunmaktadır.
Bu namlulardaki saplar balya makinesi ile bağlanıp toplanarak kağıt ve karton sanayinde selüloz hammaddesi, hayvancılıkta kaba yem, ahırlarda altlık olarak değerlendirilmek üzere kullanılmaktadır.
Anız yangınları, bazı vakit rast gele atılan sigara izmaritinden çıkmaktadır. Ne yazık ki çoğu sefer anızlar, resmi makamlarca yakılması yasaklanmasına rağmen, konunun ehemmiyetini yeteri civarindan bilmeyen Bir takım kişiler tarafından 2. mahsul ekmek, üst üstüne hububat ekilişinde dahada basit sürüm uygulamak benzeri bahanelerle saklıca yakılmakta, yaktırılmakta ve dahada ardindan çoban yaktı veyahut sigara izmaritinden çıktı denilmektedir. Gerçekte şuurlu var olan çobanlar, anızların hayvanlarına çok kıymetli yem ve mera oluşturduğunu bilmektedirler ve anız yakılmasına netlikle karşıdırlar. Anızların ehemmiyetini iyi bilen rençperler de, bitki artıklarının sürümle toprak altına karıştırılmasının organik madde ile humusu sağlamada çok İhtiyaç duyulan tek doğal kaynak olduğunu bilirler ve yakılmasını istemezler.

Anız yakmanın toprak üzerinde yaptığı menfi etkiler:
Anız yangınlarının toprak içerisindeki faydalı canlıları ve organik maddeyi yakması: Anızlar yakıldığında tarla toprağı yüzeyinde 252 oC bulan yakıcı tek sıcaklık oluşmaktadır. Bu çok sıcaklık toprağın üst katmanlarındaki kil benzeri toprak parçacıklarını pişirmekte, topraktaki Bir hayli faydalı mikroorganizma ve solucan benzeri minik canlıları yakarak öldürmektedir. Ayrı olarak anız yakılması neticesi oluşan çok sıcaklık toprağın üzerindeki sap, anız benzeri artıkları yakarken toprağın üst tabakasındaki organik maddeyi de yakmakta, Bir takım mikroelementleri nebatların faydalanamayacağı takim formasi dönüştürmekte ve bu benzeri tarlalarda yetişen ürünlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.