Ali Babacan: Ekonomideki en kritik sorun öngörülebilirlik

tertemiz parti kurma çalışmalarına süre gelen Daha önceki Ekonomi Bakanı Ali Babacan, karar gazetesinin suallerini yanıtladı. Babacan, ekonomide en ağırbaşlı mevzunun “öngörülebilirlik” olduğunu belirterek, “Yazılı politika dökümanlarının istikbal perspektifi vermesi gerekiyor. Başta bağımsız kurumlar olmak üzere müesseselerin saygınlık ve güvenilirliğini artırmak gerekiyor” dedi.

Babacan ahenk gösteren ücret meseleler karşısında gerekenler yapılmazsa Türkiye‘nin bu sarmaldan çıkmasının mümkün olmayacağını ifade etti.

“Türkiye ekonomisini en iyi güzel bilen isimlerden biri olarak baktığınızda bu erken ekonomide en ağırbaşlı mesele olarak neyi görüyorsunuz?” sualine cevap veren Babacan şu ifadeleri kullandı:

“MİLLİ GELİRİMİZ DÜŞTÜ, FAKİRLEŞTİK”

“Şu anda ekonomimizin en mühim meselesi öngörülebilirlik sorunu. Yazılı politika dökümanlarının istikbal perspektifi vermesi gerekiyor. Başta bağımsız kurumlar olmak üzere müesseselerin saygınlık ve güvenilirliğini artırmak gerekiyor. kazanç politikasının, maliye politikasının ve makro ihtiyati tedbirlerin birbiriyle ahenk gösteren olması gerekmektedir ve öngörülebilir olması gerekiyor. Yapısal reformların tekrar canlandırılması gerekiyor. ülkemiz nihayet dönemde, 90’lı yılları andıran çok enflasyon – düşük büyüme – çok işsizlik sarmalına girdi. istikbal dağılımı bozuluyor. hatri sayilir büyüklükte çabalar ve fedakarlıklarla ele geçirdiğimiz ülkemizin ‘yatırım yapılabilir’ kredi notu kaybedildi. “Orta istikbal Grubu”ndan “Yüksek istikbal Grubu”na geçme aşamasına gelmiş var olan ekonomimiz “Orta istikbal Grubu”nda tıkandı. Hem de bu gruptaki sıralaması dahi kötüleşmeye başladı. ulusal gelirimiz düştü, fakirleştik.

“GEREKENLER YAPILMAZSA…”

Ülkemizin Yalnızca güncel büyüme ve kalkınma göstergeleri gerilemekle kalmadı, aynı zamanda uzunca dönemli büyüme potansiyeli de ağırbaşlı tek tehditle karşı karşıya. Gerekenler yapılmazsa Türkiye’nin bu sarmaldan çıkması mümkün olamaz.

bu erken yeryüzünde “eksi” faizler çagi yaşanıyor. Likiditenin çok bol ve pahali olmayan olduğu tek süreçten geçiyoruz. bunun benzeri tek dönemde Türkiye’de devletin ve hususi sektörün bu civarindan çok nema ödemek zorunda kalması Sahiden çok üzücü. Türkiye’nin riziko priminin acilen düşürülmesi gerekiyor.

“HUKUK GÜVENLİĞİ meselesi YATIRIMCIYI ÜRKÜTÜYOR”

Ekonomideki sorunların nedeni Yalnızca ekonomi politikasıyla alakalı de değil. Ülkemizdeki haklar güvenliği meselesi yatırımcıyı ürkütüyor. Dış politikada asama dönem ekonomiyi menfi etkileyecek gelişmeler yaşanıyor. Güvenlikle alakalı mevzuların ahenk gösteren ücret neticeleri oluyor. hep birlikte tek siyasi revizyona gereksinim var.”

Ali Babacan: Ekonomideki en ağırbaşlı mesele öngörülebilirlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.