Marmaray, karşı çıkanlara cirosuyla cevap verdi

Türkiye’nin en mühim ve hatri sayilir büyüklükte projelerden var olan Marmaray, sağladığı konfor, vakit ve tasarruf faydalarının yanında rakamsal manada da surat güldürüyor. Avrupa ve Asya Kıtaları arasında kesintisiz demir yolu ulaşımı sağlayan Marmaray’ın uzunluğu arttıkça sağladığı gelirde de yükseliş gözleniyor.

Denizin altından ulaşım imkanı sunan asrın projesi Marmaray’, 8 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle banliyö hattıyla birleşmesiyle ülkemiz ve İstanbul ekonomisine hatri sayilir büyüklükte katkılar veriyor. Halkalıdan-Gebze’ye kesintisiz ulaşım imkanı sağlayan hat, yapılan hesaplamalara göre 9 Mart tarihinden bugüne civarindan takriben 243 milyon TL’lik istikbal elde etti.

Günlük 1,3 milyon TL

Halkalı durağından Marmaray’a binen tek yolcu Gebze’ye civarindan aktarmasız tek şekilde 43 istasyon yolcu ediyor. Marmaray’da ücret tarifesi ise gidilen durak sayısına bağlı olarak farklılık gösterirken en düşük ücret olarak 2,60 lira, maksimum olarak da 5,70 Lira ile ulaşım sağlanıyor.

Gebze-Halkalı arasında yolcu eden tek yolcu 5,70 Lira ödüyor. Banliyö hattı bağlanmadan evvel vasati 200 bin kişinin kullandığı Marmaray’dan 9 Mart’tan bu yana gün içinde vasati 300 bin kişi yararlanıyor. ücret tarifesine göre tek yolcudan vasati 4,15 Lira ücret tahsil edildiği düşünülürse Marmaray’ın hergün geliri tek milyon 245 bin Lira olarak hesaplanıyor.

Banliyö hattıyla 6 ayda takriben 250 milyon liralık gelir

Asrın projesi Marmaray,9 Mart tarihinden bu yana Gebze-Halkalı arasında seferlere başladı. Önceki dönemde Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşmesi arasında yolcu taşıyan Marmaray, gelirini de durak sayısındaki artışa paralel olarak artırdı. Hesaplamalara göre 9 Mart tarihinden bu yana geçen 196 hergün müddette (6 ay 16 gün) toplamda 243 milyon Lira istikbal elde edildi.

Bu hızla maliyetini 15 senede amorti edecek

Bu gelişmeler ile birlikte Marmaray’ın kendisinin maliyetini ne civarindan vakitte çıkarabileceğine ait analizler de yapılabilir. 2013 seneninde dönemin Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Marmaray projesinin 8 milyar liralık maliyetle yasama geçirildiğini açıklamıştı. Buradan hareketle Marmaray maliyetini, Yalnızca banliyö hattı devreye alındığı tarihten bu yana elde cirosuyla hesaplanırsa takriben 15 senede amorti edecek. Projenin 2013 seneninde hizmete açıldığı düşünülürse, amorti tarihi dahada da Yakın dönemlere erişebilecek.