‘KOAH hastalarının 5’de 1’i hastalıklarının farkında’

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, 25 Eylül hayat Akciğer bugünü hasebiyle akciğer hastalıkları ile alakalı mühim açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Bayram, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’na (KOAH) dikkat çekerken, Bir hayli kişinin KOAH olduğunun farkında olmadığını belirtti. Solunum yolu hastalıklarının nedenlerine değinen Prof. Dr. Bayram, tütün ve tütün ürünlerine dikkat çekerken, sema kirliliğinin de hatri sayilir büyüklükte oranda tesirli olduğunu vurguladı. Ayrı olarak Prof. Dr. Bayram, akciğer hastalıkları ile fakirlik arasında direk tek münasebet olduğunu kaydetti.

“Hastane yatışlarının yüzde 13’ünü solunum sistemi hastalıklarına bağlı yatışlar oluşturuyor”

Dünya Akciğer Günü’nün önemine dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Bayram, “Bu sene 3’üncü sefer kutlanıyor. Amaç, solunum sistemi hastalıklarına dikkat çekmek. Solunum sistemi hastalıkları, yeryüzünde mühim sağlık yükünü oluşturuyor, mühim hastalık ve vefat nedeni. Ülkemizde de durum benzer. sağlık kurumu yatışlarının yüzde 13’ünü solunum sistemi hastalıklarına bağlı yatışlar oluşturuyor. toplaminda ölümlere bakıldığında 11’ini solunum sistemine bağlı hastalıklar oluşturuyor. Bu alandaki farkındalığı arttırmak ve İhtiyaç duyulan önlemlerin alınması amaciyla 25 Eylül’ü hayat Akciğer bugünü olarak kutluyoruz” dedi.

“Çalışmalarda, Türkiye’de takriben 5 milyon KOAH’lı hasta kisi olduğu gösterilmiş”

Solunum yolları hastalıklarına değinen Prof. Dr. Bayram, “Solunum yolu hastalıkları başta nefes darlığı ile izleyen KOAH dediğimiz, milletçe arasında kronik nefes darlığı veyahut tıkayıcı nefes darlığı dediğimiz hastalık; Türkiye’de, yeryüzünde mühim hastalık ve vefat nedeni olarak karşımıza çıkıyor. KOAH, hayat en çok görülen 3’üncü hastalık. Çalışmalarda, Türkiye’de takriben 5 milyon KOAH’lı hasta kisi olduğu gösterilmiş. Bunların ama 5’de 1’i hastalıklarının farkındalar. Burada da ağırbaşlı tek eğitim ve farkındalık oluşturma sorunumuz var. Bunun dışında astım mühim tek sağlık sorunu. Tüberkülozda (verem hastalığı) mühim başarılar ele geçirilmiş olsa da Daha ağırbaşlı sağlık sorunu. Zatürre, soğuk algınlığı ile giden hastalıklar ağırbaşlı iş gücü kaybına yollar açıyor. Akciğer kanseri, bütün kanserle içinde en öldürücü ve en çok ölüme yollar açan kanser türü” şeklinde konuştu.

“Tüm dünyanın sema kirliliği meselesi var”

Solunum yolu hastalıklarının nedenlerini açıklama eden Prof. Dr. Bayram, “Genel olarak baktığımızda solunum yolu hastalıkları çevre ve sema kalitesi ile yakın ilişkili. Dakikada 16-17 kez nefes alıp verdiğimizi düşünürsek; akciğerimiz ve solunum sistemi dış ortama oldukça maruz kalmaktadır. Soluduğumuz havada ne varsa akciğerlere taşınmaktadır. bazı vakit akciğerin en dış ünitelerine civarindan sema keseciklerine ulaşabilmekte oradan da dolaşıma girerek kana karışmakta ve başka organlar da etkilenmekte. Dolayısıyla sema kirliliği çok mühim tek sorun. Ne yazık ki yeryüzünde mühim sema kirliliği meselesi var. Ülkemizde de istatistiklere bakıldığında, hayat sağlık Örgütü’nün koyduğu sınır değeri değerlendirildiğinde, derhal hemen havası temiz ve sıhhatli şehrimiz kalmamış. sema kirliğinin nedeni, fosil yakıtlar dediğimiz; odun,petrol, kömür benzeri yakıtların yoğun kullanılmasıdır” diye konuştu.

“Tütün ürünleriyle ağırbaşlı ugras etmemiz gerekiyor”

Solunum yolları hastalıklarında tütün ve tütün ürünlerine vurgu yapan Prof. Dr. Bayram, “Ülkemizin nihayet senelerde bu konuyla alakali yaptığı yasal düzenlemeleri yeryüzünde misal gösteriliyordu. tek asama Sahiden sigara içme oranında azalma kaydedilmişti. Kapalı alanlarda dahada çok sigara içildiğini görüyoruz. Bildiğimiz sigara dışında elektronik sigara, ısıtılmış tütün dumanın da oluşan yanma ürünleri yoğun tek şekilde kullanılmaya başlamış durumda. Türkiye’de alınması, satılması illegal olsa da görebiliyoruz. Nargile kafeler tek başka sorunumuz. Burada Sahiden bu ürünlerle, ağırbaşlı tek ugras yapmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“Akciğer hastalıkları ile fakirlik arasında direk tek münasebet var”

Prof. Dr. Bayram, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Özellikle bütün yeryüzünde tek başka mesele ise sıhhate erişim. fakirlik ağırbaşlı tek sorun. Akciğer hastalıkları ile fakirlik arasında çok direk tek münasebet var. özellikle küçüklük döneminde düzgün beslenmeyen çocuklarda, yoksun protein alan çocuklarda akciğer gelişimi iyi olmamaktadır. Bu çocuklarda ileride akciğer hastalığı alana çıkma olasiligi yüksektir. Astım, KOAH ve tüberküloz yakalanma ihtimali artmaktadır. Çalışmalar, sema kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde çocuklarda akciğer gelişiminin dahada menfi olduğunu göstermiş. Dolayısıyla çevresel faktörler, beslenememe, yoksulluk, ahenk gösteren ücret meseleler akciğer sıhhati amaciyla ağırbaşlı meseleler oluşturabiliyor”.

“Bu senenin teması; herkesin sıhhate erişiminin mümkün kılınması”

Bir başka mevzunun sıhhate erişebilmek olduğunu aktaran Prof. Dr. Bayram, “Dünya sağlık Solunum Dernekleri Federasyonu’nun özellikle vurguladığı tema; herkesin sıhhate erişiminin mümkün kılınması. Başka bir deyişle her biri amaciyla sağlık diyoruz, her biri amaciyla sıhhatli akciğerler diyoruz. Zira sağlık hizmeti, sağlık sistemi gittikçe pahalı olmaya başlayan tek hizmet. Artık görüyoruz ki yeryüzünde özellikle düşük gelirli insanların bütçelerinin mühim tek bölümünü sağlıkla alakalı harcamalara ayırmak zorunda kalıyorlar. Bu da dahada çok yoksullaşma, dahada perişan beslenme ve dahada çok sağlık meselesi mananına geliyor” ifadelerini kullandı.

Solunum yolları hastalıklarının cinsiyete göre görülme vaziyetini değerlendiren Prof. Dr. Bayram, “Cinsiyetle aslında çok direk tek ilişkisi yok. Şunu söyleyebiliriz: Bir takım hastalıklarda veya başka riziko faktörlerine maruziyette kadınlar belli tek süre dahada hassaslar. Örneğin; sigara kadınların akciğerinde dahada hızlı bozulmaya yer açabiliyor. Duman, tek takım riziko faktörleri ve sema kirleticilerine karşı kadınlar belli tek süre dahada hassas. Araya gebelik zamani girdiğinde bu hassaslik dahada çok artmakta. ama cinsiyetten çok sıhhatli beslenme, sıhhatli çevre, temiz sema akciğer sıhhati amaciyla çok önemli. Akciğer hastalıkları amaciyla çok belirleyici” dedi.

Adem Gürer – Uğur Çetin