Kenevir ekim alanı 5 kat arttı

AA muhabirinin bakanlıktan edindiği bilgiye göre, Türkiye’de 1989’da 42 bin dekar var olan kenevir ekim alanı 1999’da 5 bin 360 dekara ve 2009’da 66 dekara düştü. nihayet olarak geçen sene 200 dekarda lif ve tohum Emelli kenevir ekimi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu alanda tek çalışmanın dahil kismina giriyoruz, tekrar bunu üreteceğiz.” sözlerinin derhal peşinden kenevirin tekrar memleket gündemine girmesiyle tarım ve Orman Bakanlığı kenevir alanlarına baz alinarak çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yürütülen çalışmalar neticesinde bu sene takriben bin dekarda lif, tohum ve sap Emelli ekim alanına ulaşıldı. Türkiye’de tescilli kenevir çeşidi bulunmazken, var ekilişler mahalli popülasyonlardan elde edilen tohumluklarla yapılıyor.

SÖZLEŞMELİ MODELLE ÜRETİM

Tarımsal Araştırmalar ve siyasetler genel Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle “tetrahydrocannabinol (THC)” oranı düşük tür geliştirme çalışmaları yürütülüyor. İki endüstriyel kenevir çeşidinin tescil çalışmalarının yakın vakitte bitirmesi bekleniyor.  Ülkenin kenevir tohum ihtiyacını karşılayacak şekilde tarım İşletmeleri genel Müdürlüğü (TİGEM) arazilerinde ve sözleşmeli tarım modeliyle rençperler tarafından tohumluk kenevir imalatı yapılıyor. Ekim ayı itibarıyla mahsul hasadında sona gelindi. yeteri civarindan miktarda tohum üretilmesiyle üreticilerin istek ettiği tohum ve kenevir endüstrisine baz alinarak yatırımlar amaciyla olmamış maddenin karşılanması hedefleniyor.

KENEVİRDE TESCİL PLANI

TİGEM yönetim heyeti Başkanı ve genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, Türkiye’de çok kıymetli türk mali kenevir tohumu olduğunu belirterek, imalatı mahalli tohumla uygulamak istediklerini söyledi. geçen sene mahalli kenevir tohumlarını çiftçilerden topladıklarını belirten Işıkgece, “Bu tohumlar amaciyla Gökhöyük işletmemizde tek yer ayırdık. Ayrı olarak 127 dönüm arazide 27 çiftçimize sözleşmeli olarak tohum ürettirdik. Amacımız hayat standartlarındaki mahalli tohumumuzun sayısını artırarak tescilletmek. Bu dönemde tohumlar toplanıyor. takriben 10 ton civarında tohumumuz olacak, onu tekrar çoğaltacağız.” dedi. Işıkgece, mahalli kenevir tohumunun orijinalliğinin bozulmaması amaciyla imalat yapılan bölgeyi savunma altına aldıklarını kaydetti.

İLGİLİ HABERTürkiye bu tohumları bekliyor! Boyu 5 metreye ulaştıTürkiye bu tohumları bekliyor! Boyu 5 metreye ulaştı

TEKSTİL VE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE KENEVİRE İLGİ

Tekstil ve otomobil sektöründeki Bir takım hatri sayilir büyüklükte firmaların kenevirden istifade ederek ürünler üretmek istediğine dikkati çeken Işıkgece, mevzubahis firmalarla devamlı görüştüklerini ve fizibilite çalışmaları yaptıklarını bildirdi. Işıkgece, tek yila civarindan alana somut ürünler çıkacağını olasılık ettiklerini sözlerine ekledi. (AA)

Cumhurbaşkanı hayat Ekim ayı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan laf TAyyip Erdoğan ülkemiz
nihayet güncelleme: 11:58 29.10.2019