Çocuk Tenis Ayakkabıları

 

Sıradan ayakkabıların tenis oynarken yetersiz kalmalarının sebebi tenisin ani hareketlenmelerinin ve yana doğru yapılan koşmaların fazla olmasıdır. Bununla birlikte kortların zemin yapılarının birbirlerin farklı olması da tenis ayakkabısı kullanımını önemli kılmaktadır. Ayak yapılarının da birbirinden farklı olası sebebiyle her tenis oyuncusunun kendine ait bir tenis ayakkabısının bulunmasını zorunlu kılmaktadır.

Sahada vücuda yön veren ana etmen ayaklardır. Bu sebeple vuruşlarda ki doğru pozisyonu yakalayabilmeniz için seçeceğiniz ayakkabınızın size tam olarak uyumlu olması gerekir. Özellikle çocuk tenis oyuncuları büyüme dönemlerinde oldukları için doğru ayakkabının seçilmesi ayrıca önem arz etmektedir.

Çocuklarda Doğru Ayakkabının Seçilmesi İçin Bilinmesi Gerekenler

Çocuk tenis ayakkabısı seçerken öncelikle bilmeniz gereken çocuğunuzun ayak yapısının nasıl olduğudur. Bununla ilgili tereddütleriniz varsa bunun için ıslak zemin testini uygulayabilirsiniz. Bu teste öncelikle çocuğunuzun ayağını ıslatmalısınız daha sonrasında ayak izini görebileceğiniz bir havlu kağıdın üzerine bastırmalısınız. Bu Havlu kağıt üzerinde çıkan şekiller çocuğunuzun ayak yapısı ile ilgili olarak size bilgi verecektir.

Eğer çıkan şekilde ayak tabanının tüm izini görüyorsanız çocuğunuzun ayak tipinin pronasyon olduğu anlamına gelir. Bu tipte seçeceğiniz ayakkabının çocuğunuz dengesini daha iyi sağlayabilmesi için içe basma desteğinin olması gerekmektedir. Eğer ayak izinde makul bir kemer boşluğu görülüyorsa çocuğunuzun ayak tipinin nötr olduğu anlamına gelir. Bu ayak tipleri için herhangi özel bir desteğe ihtiyaçları yoktur. Eğer ıslak zemin testi sonucunda kemer boşluğu uzun bir şekilde bulunmuyorsa çocuğunuzun süpinasyon ayak tipine sahip olduğu söylenebilir. Bu ayak tipleri için ise esnek ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

Eğer çocuğunuzun oynayacağı kortun zemini sert olacak ise seçeceğiniz ayakkabının dayanıklılığının fazla olması gerekir. Eğer kortun zemini yumuşak ise seçilecek ayakkabının tutuş özelliğinin fazla olması gerekmektedir.