Konkordato tarihe karışıyor, yeni uygulamayla borçlar yeniden yapılandırılabilecek

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yürürlüğe alınan Finansal tekrar Yapılandırma (FYY) uygulamasıyla birlikte şirketler konkordato duyuru etmeden borçlarını tekrar yapılandırabilecek. Banka ve finansal kuruluşlara 25 milyon Lira ve üzerinde borcu var olan hatri sayilir büyüklükte ölçekli şirketler bu uygulamadan dolaysiz yararlanabilecek. 25 milyon Lira altında kredi borcu bulunan şirketler ise İhtiyaç duyulan onayların derhal peşinden ama uygulamaya dahil edilecek. Haklarında kati iflas kararı bulunan şirketler ise Finansal tekrar Yapılandırma uygulamasından faydalanamayacak. Uygulamayla birlikte borçlar iflasa karşı garanti altına alınırken, alacaklıların finansal olarak etkilenerek domino tesiri önlenecek.

25 milyon Lira altındaki borçların yapılandırma dönemine ait en uzunca vade 60 ay olabilecek. Azami 12 aya civarindan anapara ve nema ödemesiz asama verilebilecek. Ödeme sıklıkları ise sektörlere göre farklık gösterecek.

“Yeniden yapılandırma üretim, yatırım ve istihdamı direk etkileyecek”

Yeni uygulamanın borçlu şirketlerin art tediye yükümlülüklerini adina getirebilmeleri, üretim, yatırım ve istihdam faaliyetlerini sürdürmelerini sağlayacağını belirten Universal Partners İcra heyeti Üyesi Mustafa Köksoya, “Finansal tekrar Yapılandırma şirketlerin yükümlülüklerini adina getirebilmesi amaciyla yasamsal tek önem taşıyor. Bu uygulama borçlu şirketlerin yanı sıra tahsilat yapan şirketler amaciyla de varlıklarını ayni ritimde devam ettirebilmeleri amaciyla yarar sağlayacak. böylelikle ahenk gösteren ücret büyümeye destek sağlanacak ve ağırbaşlı kayıpların önüne geçilebilecek” dedi.
5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun belli tek süre 32’nci maddesiyle yürürlüğe giren FYY uygulamasıyla birlikte bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve kazanç saglama şirketlerine kredi borcu var olan şirketlerin anlaşma ve sözleşmeler kapsamında alınacak tedbirlerle tediye yükümlülüklerinin adina getirilmesi sağlanacak.

“Konkordatonun menfi algısı ortadan kalkacak”

Kuruluş aşamasından bu yana şirketlerin mali asamalarini sıkı tek denetim altında tutması gerektiğini belirten Mustafa Köksoya, “Şirketlerin varlığını ayni ritimde devam ettirebilmesi amaciyla istikbal gider dengesinin doğru tek şekilde kurgulandığı, tediye ve alacakların tesirli yönetildiği tek sistemi olmalı. Mali yapısı bozulan şirketler ise zamani nihayet derece iyi yönetmeli. vaziyeti hazırda konkordato duyuru ederek mali disiplini sağlamaya çalışan şirketlere karşı kamuoyunda menfi tek algı oluşuyordu. Finansal tekrar Yapılandırma uygulamasıyla birlikte hemide bu algı ortadan kaldırılmış ayni vakitte da mali düzen sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.