Annesi, babası tarafından öldüren genç kız: Siz hiç annenizin her zaman taktığı kolyesinde annenizin kanını gördünüz mü?

İzmir‘in Çiğli kazasinda hapishaneden izinli çıkarak boşandığı eşi Habibe Çevik ile Daha önceki baldızı Fatma Akta’yı öldüren Göksel Sağlam ile alakalı açılan davanın evvel duruşması öncesi İzah yapan Fatma Akta’nın kızı Figen Akta, “Sizin hiç anneniz ve teyzeniz aynı vakit aynı hanede öldürüldü mü? Hiç annenizin her vakit taktığı kolyesinde annenizin kanını gördünüz mü? Bu katile ve kadın cinayetlerinin katillerine indirim uygulanmasını istemiyorum. Kadınlar size sesleniyorum, dahada çok susmayın. Bu mücadeleyi Yalnızca biz kadınlar sürdürebiliriz” dedi.

KADIN ÖRGÜTLERİ DESTEK VERDİ

Davanın bu erken görülen evvel duruşması öncesi, Fatma Akta’nın kızı Figen Akta, yasamsal medya hesabından tek video yayınlayarak, “Hepinizi dayanışmaya bekliyorum” çağrısı yaptı. Akta’nın çağrısı üstüne Çiğli Kadın Platformu, İzmir Kadın müdafaa Ağı, İzmir Kadın Meclisi, Karşıyaka Gönüllüleri Kadın Platformu üyesi takriben 100 kadın, üzerinde ‘Kadın cinayetleri politiktir’, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’, ‘Habibe ve Fatma amaciyla adalet’ yazılı pankartlar ile adliye önüne gelerek, Fatma Akta’ya destek verdi. Kadınlar, ‘Erkek hak değil hakikat adalet’, ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’, ‘Anaların hiddeti katilleri boğacak’ sloganları attı.

“DAHA çok SUSMAYIN”

Duruşma döneminden evvel Figen Akta beraberindeki dayısı Ahmet Çevik ile medya izahı yaptı. 21 yaşında olan Akta, “Sizin hiç anneniz ve teyzeniz aynı vakit aynı hanede öldürüldü mü? Hiç annenizin her vakit taktığı kolyesinde annenizin kanını gördünüz mü? Birazdan duruşmamız olacak ve katilin çok Absürt sapan yalanlama eder söyleyip, iftiralar atacağına adım benzeri eminim. Bu katile, kadın cinayetinin katiline indirim uygulansın istemiyorum. Kadınlar size sesleniyorum, dahada çok susmayın. Bu mücadeleyi Yalnızca biz kadınlar sürdürebiliriz” dedi.

“BABAM ÖLDÜ, AĞABEYİM ŞEHİT OLDU”

Öldürülen kız kardeşlerin bay kardeşi Ahmet Çevik de “Kardeşlerimi koruyamayan polisler şu vakit burada katili koruyorlar. Önlem alıyorlar. Biz şehit ailesiyiz. bendeniz buradan ülkeyi yönetenlere, vekillere sesleniyorum. Bu insanların suçu ne? Kadın olmanın suçu ne? Beni de doğuran tek ana, onları da doğuran tek kadın. Benim kardeşim çocukları amaciyla öldürüldü. Kaç defa hanemiz taşlandı, karakola gitsek de hiç tek karar verilmedi. bendeniz ne diyeyim? Gören duyan unutur ama yaşayan unutmaz. Kimse bunun benzeri tek acıyı yaşamasın ama bunun için neden olanlar yaşasın” diye konuştu.

“ANNEM GÖZLERİMİN ÖNÜNDE ÖLDÜRÜLDÜ”

İstanbul’da aynı iş yerinde çalıştığı bay arkadaşı tarafından katledilen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül de destek verme Emelli duruşmaya katıldı. Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül , “Annem hanemizin önünde, ‘Senin işini uygulamak istemiyorum dediği amaciyla tek bay tarafından dört kurşunla katledildi. Katil evvel davada, ‘Fatma’yı yolda gördüm ve selam saglamak istedim’ dedi. Annemin minik düşürücü hakaretler söylediğini, anneme 5 Mermi sıktığını ve 4’ünün öldürücü yerlere eşit ettiğini itiraf etti. ama yaptığı eylemden pişmanlık duyarak, kendini öldürmek istediğini söyleyen katil kendini Yalnızca kol altından yaralamıştı. Annem benim gözlerimin önünde öldürüldü. Bizler dahada acımızı dahi yaşayamadan sokaklarda hak mücadelesi saglamak zorunda kalıyoruz. Neden? Benim annem 6284 uygulanmadığı amaciyla öldürüldü. Biz bu katillere verilen iyi durum indirimlerini tanımıyoruz” dedi.

“BU CİNAYETLERİN SORUMLULARI, KULAK TIKAYANLARDIR”

Kadınlar yerine medya metnini okuyan Kadın müdafaa Ağı üyesi Gizem Coşkun da şunları kaydetti: “Haklarında savunma kararı alınan Fatma ve Habibe, defaatle yaralama edilmiş ve öldürülmüştür. Biz sorumlularını biliyoruz. Habibe’nin defaatle yaralama edilmesine ve tehdit edilmesine karşın tek sene 8 ay benzeri cezalar verip, ‘pişmanım’ dediği amaciyla cezasını erteleyenler, cezaevinden Habibe’nin adresini kullanarak çıkmasını sağlayan Cezaevi yönetimi, kadın cinayetlerine iyi durum ve tahrik indirimleri verenler Habibe ve Fatma’nın çığlıklarına kulaklarını tıkayanlar bu cinayetin sorumlularıdır.”

“BOŞANMAYI DEĞİL anne adayi CİNAYETLERİNİ ENGELLEYİN”

2019’un evvel 8 ayında 1840 kadın ile alakalı savunma kararı verildiğini anımsadan Gizem Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erkekler, 2019’un evvel yedi ayında asgari 192 kadını öldürdü, 31 kadına tecavüz etti, 288 kadını cinsel iliski işçiliğine zorladı, 138 kadını taciz etti, 139 çocuğu istismar etti. ocakta ve temmuz ayına civarindan öldürülen 192 kadından asgari 15’inin savunma kararı vardı. 6284 sayısı yasayı, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın. Mağdur babalar safsatası ile nafaka hakkımıza göz dikmeyin. Boşanmayı değil kadın cinayetlerini engelleyin. Ceren’i, Fatma’yı, Habibe’yi ve dahada nice katledilen kız kardeşimizi art getiremeyeceğimizi biliyoruz ama siz de tek kişi dahada eksilmeye tahammülümüz olmadığını bilin. Sorumlulara soruyoruz; Fatma ve Habibe kız kardeşleri katleden Göksel Sağlam’a cezaevinden Habibe’nin adresini vererek izinli çıkmasını sağlayan Cezaevi idaresi ile alakalı rastgele tek işlem yapıldı mı? Sağlam’ı cezaevinde ziyaret ettiği ve şahit ifadeleri olmasına karşın silah saglamak etmek ve cinayete yardım suçundan şikayetçi olduğumuz Adem Akta ile alakalı savcılık hangi gerekçelere dayanarak kovuşturmaya neden yoktur demiştir? Sağlam cinayeti kasten ve planlayarak yapmış olmasına karşın dahada az cezai yükümlülük gerektiren kasten öldürmekten neden iddia dokümanı hazırlanmıştır?”

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Annesi, babası tarafından öldüren toy kız: Siz hiç annenizin her vakit taktığı kolyesinde annenizin kanını gördünüz mü?